Takı Nasıl Yapılır

'El Becerileri' forumunda Aysell tarafından 28 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Takı Tasarımı Nasıl Yapılır
  Takı Yapımı


  [​IMG]

  Siz de evinizde kendi takılarınızı yapabilirsiniz. Bunu vaktinizi değerlendirmek, kendi takılarınızı tasarlamak için yapabilirsiniz. Ayrıca profesyonelleştikçe bu işten para da kazanabilirsiniz.

  Bunun için çevrenizdeki takı tasarım kurslarına gidebilirsiniz. Ayrıca internette birçok sitede de takı tasarımı ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Malzeme seçiminde genelde eğitmenler size yardımcı olacaktır ancak dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki belirtilmiştir.

  MALZEME SEÇİMİ

  İpler: Takı tasarımında kullanacağınız iplik, malzemenin niteliğine ve boyutuna göre değişir. Genelde inci dizmek için ipek iplik kullanılır ve piyasadan birçok renkte temin edilebilir. İnci ve boncuk dizmek için tercih edilen naylon iplik, iğneli veya iğnesiz olarak kullanılır; en çok kullanılan cinsi saydam ve 0.25 cm olanıdır. Ham veya mumlu ip ise yazlık takılarda tercih edilir. Gümüş ya da altın metal ipler daha çok sallantılı kolyeler, boyunluklar ve sert kolyeler için idealdir.

  Yüzük ölçü çubuğu: Yüzük yapımının olmazsa olmazıdır. Çünkü parmak çapını bilmeniz gerekir.

  Mum ağacından boncuk: Ahşap boncuklar özellikle kolye yapımında, doğal görünümüyle tercih edilen bir malzeme. Palmiye, çam ve başka yumuşak ağaçlardan yapılmış olanların dışında ceviz, meşe, mantar ve bambudan yapılmış çeşitleri de bulunuyor. Muz ağacından yapılan boncuklar, ağacın yapraklarının boya ve tutkal yardımıyla üst üste getirilmesiyle elde ediliyor. Bu ilginç yöntem daha çok Filipinler ve Japonyada uygulanıyor.

  Penseler: Takının farklı bölümleri için farklı tipte penselere ihtiyaç var. Küçük daireler ve metal telden küpeler yapmak için yuvarlak uçlu, klips kısımlarını sıkıştırmak veya daireleri kapatmak için yarı yuvarlak uçlu ve son olarak bazı durumlarda teli daha iyi kavrayabilmek için düz uçlu penseler tercih edilir.