Takı Tasarımı (Resimli anlatım)

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 20 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kimi stres atmak, kimi ucuza daha çok takı sahibi olmak için ilgi duyuyor. Yeterince eğitim alıp profesyonelleşenlerse tasarladıklarını satarak kazanç sağlıyor. 6 aylık bir eğitimden sonra, hayal gücünüzü kullanmaya devam ederek ünlü bir tasarımcı ya da eşsiz takılar sahibi biri olabilirsiniz.


  Yeni başlayanların önceden bir alışveriş yapmasına gerek yok. Kurslarda çoğu şey hazır sizi bekliyor. İlk 2-3 haftadan sonra en basit tekniklerle, öğrendiklerinizi seçtiğiniz malzemeye uygulayabilirsiniz.

  Yeni başlayanlar için malzeme seçimi nasıl olmalı

  İpler: Takı tasarımında kullanacağınız iplik, malzemenin niteliğine ve boyutuna göre değişir. Genelde inci dizmek için ipek iplik kullanılır ve piyasadan birçok renkte temin edilebilir. İnci ve boncuk dizmek için tercih edilen naylon iplik, iğneli veya iğnesiz olarak kullanılır; en çok kullanılan cinsi saydam ve 0.25 cm olanıdır. Ham veya mumlu ip ise yazlık takılarda tercih edilir. Gümüş ya da altın metal ipler daha çok sallantılı kolyeler, boyunluklar ve sert kolyeler için idealdir.

  Yüzük ölçü çubuğu: Yüzük yapımının olmazsa olmazıdır. Çünkü parmak çapını bilmeniz gerekir.

  Mum ağacından boncuk: Ahşap boncuklar özellikle kolye yapımında, doğal görünümüyle tercih edilen bir malzeme. Palmiye, çam ve başka yumuşak ağaçlardan yapılmış olanların dışında ceviz, meşe, mantar ve bambudan yapılmış çeşitleri de bulunuyor. Muz ağacından yapılan boncuklar, ağacın yapraklarının boya ve tutkal yardımıyla üst üste getirilmesiyle elde ediliyor. Bu ilginç yöntem daha çok Filipinler ve Japonya’da uygulanıyor.

  Penseler: Takının farklı bölümleri için farklı tipte penselere ihtiyaç var. Küçük daireler ve metal telden küpeler yapmak için yuvarlak uçlu, klips kısımlarını sıkıştırmak veya daireleri kapatmak için yarı yuvarlak uçlu ve son olarak bazı durumlarda teli daha iyi kavrayabilmek için düz uçlu penseler tercih edilir.

  Takı Tasarım Yapılışı Resimli Anlatım
  Takı Tasarımı1. Takı Tasarımı2. Takı Tasarımı3. Takı Tasarımı4. Takı Tasarımı5. Takı Tasarımı6.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Haz 2014
Yükleniyor...