Tansiyon Burun Kanaması

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 20 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tansiyon ve Burun Kanaması


  Tansiyon Burun Kanaması Nedenleri

  Kişinin vücudunun herhangi bir yerinden kan geldiğini görmesi son derece tedirgin edici ve paniğe sürükleyici bir durumdur. Hele hele tam yüzümüzün ortasından, en görünür yerden yani burundan kan gelmesi ve bol miktardaki kanamalar gerçekten korkutucudur.

  Burun kanamalarına tıp dilinde epistaksis de denir. Her yıl toplumun %5-10′unda aktif olarak burun kanaması görülür. Kanma bir iki damla kan ile sınırlı olabileceği gibi çok nadir de olsa hayatı tehdit edebilecek kadar ciddi olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesinde fayda vardır.

  Burun Kanaması Sistemik nedenler

  Tahmin edeceğiniz üzere bu gruptaki nedenler bütün vücudu etkiler.

  Yüksek tansiyon (Hipertansiyon)
  Kan hastalıkları (Kanama-pıhtılaşma bozuklukları, lösemi vs.)
  Barsak parazitleri
  Hormonal bozukluklar
  Hastaların % 10unda neden bulunamaz

  Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

  Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka burun kanamaları ise burun arkasından olan kanamadır. Bu durumda kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

  Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır.
   
Yükleniyor...