Tansiyon Hastalığında Yeni Tedavi Yöntemi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 26 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Tansiyonda yeni yöntem uygulaması
  Yüksek tansiyonun tedavisinde uygulanan yeni yöntem

  Yüksek tansiyonun tedavisinde uygulanan ve yeni bir yöntem olarak tanımlanan renal denervasyonla, yüzde 80-90 oranında başarı sağlanırken, tedavi sonrasında hastaların kullandığı ilaçlar azalıyor.

  Yaş ilerledikçe kan basıncı kontrolünün zorlaştığını kaydeden Uzmanlar dirençli hipertansiyona yol açan diğer faktörlerin, fazla tuz alımı, aşırı kilo, sigara, yoğun alkol tüketimi, şeker hastalığı, kronik böbrek yetersizliği ve kalp duvarının kalınlaşması gibi etkenler olduğuna dikkati çekiyorlar.

  Tansiyonun dirençli olması iki grup soruna neden olmaktadır. Bunlardan biri, daha fazla sayıda ve yüksek dozda ilaç kullanılması gereği nedeniyle ilaçlara bağlı yan etki ihtimalini artırması, diğeri ise yüksek tansiyonun yol açtığı komplikasyonların (felç, kalp yetersizliği, kalp krizi, böbrek yetersizliği, körlük) gelişme olasılığının daha da yüksek olmasıdır.

  Kilo verilmesi, tuz kısıtlanması, sigaranın kesilmesi, alkol tüketiminin azaltılması, düzenli egzersiz ve kan şekerinin düzenlenmesinin yüksek tansiyon direncini kırmak için yapılması gereken önemli şeyler.
  Sadece kilo verilmesiyle kullanılan ilaç sayısı azalabilir. Bu tedbirler yetersiz kalırsa, zorunlu olarak ilaç sayısı ve dozu arttırılmaktadır.
   
Yükleniyor...