Tanzimat Fermanı Edebiyat İlişkisi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 27 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tanzimat Fermanı Edebiyat İlişkisi Nedir?
  Tanzimat Fermanı Edebiyat İlişkisi Hakkında Bilgi

  Tanzimat Fermanı Edebiyat İlişkisi

  Karahanlıların Müslüman olmasıyla edebiyatımız yeni bir eser kazanmıştır. Yeni bir dönemde yeni bir eser. Türklerin İslamiyeti kabul etmesiyle Arapça ve Farsça dilimize yerleşmiş, doğal olaraktan yeni türler ortaya çıkmıştır. Ağıt, koşma, türkü, gazel, mesnevi bu dönemin eserleridir. Anlaşılacağı gibi toplumun geçireceği her yeni evre edebiyatı doğrudan etkiler.

  Aynı durum Tanzimat fermanında da gerçekleşmiştir. Tanzimat fermanı ile Tanzimat edebiyatı aynı zamanda olmamamıştır. 1839 yılında Tanzimat fermanının halka ilan edilmesiyle Osmanlı devleti aydınlarının yönü doğudan batı uygarlığına çevrilmiştir. Böylece Türk aydını batıyı tanıma fırsatı bulmuştur. Tanzimat edebiyatının oluşması için gereken hazırlık dönemi başlamıştır.

  Tanzimat edebiyatı 1860 yılında tercüman-ı ahval gazetesinin çıkarılması ile resmen başlamıştır. Türk edebiyatı artık batı etkisi altında gelişmektedir. Bu dönemde roman, öykü, tiyatro, gazete gibi yeni türlerin ilk örnekleri edebiyatımıza girmiştir.
  Sonuç olarak karahanlıların Müslüman olmasıyla Tanzimat fermanının ilan edilmesi toplumsal bir olaydır. Fakat edebiyatın sosyal hayatla doğrudan bir ilişkisi olduğu için her yeni olayın ve değişikliğin edebiyatımızı etkilememesi mümkün değildir
   
Yükleniyor...