Tarja Turunen biyografisi, Tarja Turunen kimdir

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 11 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tarja Turunen hayatı
  Tarja Turunen kimdir,biyografisi


  Nightwish Grubunun eski soprano vokali Tarja Turunen, asıl adıyla Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli 1977de Finlandiyanın Kitee kentinde doğdu.
  [​IMG]

  Müziğe olan ilgisi 6 yaşındayken başlayan sanatçı, 18 yaşında Kuopio kentine taşınarak Sibelius Akademisine devam etti. 1996 senesinde sınıf arkadaşı Tuomas Holopainen kendi müzik projesini hayata geçirmek için kollarını sıvamıştı ve Tarjadan da bu projede yer almasını istedi. Böylece Tarja, Nightwish grubunun kurucu üyelerinden biri oldu. Aynı sene Savolinna Opera Festivalinde de yer almasına karşın asıl ilgiyi Nightwishin 1998 tarihli ilk albümü Oceanborn ile çekti.
  1999 senesinde Finlandiya Ulusal Operasında sergilenen Waltarinin Evankelimu adlı eserinde solo performans gösterdi Bu arada Nightwish ile birlikte turnelere çıkmaya devam etti. 2001 senesinden sonra eğitimine Almanyadaki bir üniversitede devam etmeye karar veren sanatçı, Nightwishin 2002 tarihli Century Child albümünün ve Beto Vázquez Infinity grubunun vokal kayıtlarını orada kaydetti. Aynı sene Century Child adlı uzun soluklu bir turneye çıkan Nightwishe eşlik etti. Turnenin ardından grup müziğe bir süre ara verme kararı aldı. Tarja ise Almanyaya döndü. Aradan sonra kolları sıvayan grup, önce Once albümünü kaydetti, ardından da 2004-2005 turnesini gerçekleştirdi. Bu arada Tarja, Yhden Enkelin Unelma (One Angel's Dream) adında bir single kaydetti ve Finlandiyada piyasaya sürdü. Ülkede başarılı olan bu çalışmanın ardından Martin Kesiciye “Leaving You for Me parçasında eşlik etti.
  2005in Ekim ayında Nightwish elemanları, internet sitesinden yayınladıkları bir mektupla sıkıntılarını dile getirerek Tarjaya grubu bırakma çağrısında bulundular. Bu mektuba Tarja da kendi web sitesinden cevap verdi. Gergin bir söz düellosu sonucunda Tarja Nightwishten ayrılarak müzik kariyerine solo devam etme kararı aldı. 16 Eylül 2006da ilk albümünde yer alan şarkıları özel bir dinletiyle kısıtlı sayıda dinleyiciye sunan müzisyen; dinletinin ardından Berlin, Londra, Moskova, Budapeşte, Atina, Paris, Amsterdam ve Zürihi de içine alan bir Avrupa turnesi gerçekleştirdi. Kasım 2006da çıkan Noel alümü Henkäys Ikuisuudesta (Breath from Eternity)den sonra, Kasım 2007de hayranların beğenisine sunulan “My Winter Storm albümü, ilk günden itibaren uzunca bir süre Finlandiya listelerinde 1 numarada yer aldı. Özellikle albümden çıkan “I Walk Alone ve “Die Alive singleları büyük ilgi gördü.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarja Turunen biyografisi
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,179