Tat Alma Bozuklukları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 14 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tat Alma Bozuklukları Nelerdir
  Tat Alma Bozuklukları Hakkında Bilgi

  Eğer tat alma duyunuzla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Her yıl 200.000den fazla kişi, tat ve koku duyuları (kimyasal duyular) ile ilgili sorunlar nedeniyle doktora gitmektedir.

  Koku ve tat alma sorunları, tedavi edilmezlerse yaşamımızda olumsuz pek çok etkiye sebep olabilir.

  Tat ve koku duyuları çok yakından ilişkilidir. Tat alma duyusunu kaybettiğini düşündüğü için doktora giden bazı kişiler, koku almayla ilgili bir bozukluğu olduğunu öğrendiği için şaşırır.

  En sık görülen tat alma bozukluğu, hayali tat algısıdır; yani ağızda hiç bir şey olmasa da geçmek bilmeyen ve genellikle hoş olmayan bir tadın varlığıdır. Ayrıca tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve umami tadını alma yeteneğinde bir azalma da olabilir, bu duruma hipoguzi denir. Bazı insanlar hiçbir tadı algılayamaz; buna aguzi denir. Ama gerçek tat kaybı nadirdir. Çoğunlukla insanlar, tat kaybından ziyade koku kaybı yaşarlar.

  [​IMG]

  Lezzet kaybı
  Hem tat hem de koku almayla ilgili bozukluklar yaşayan kişilerde lezzet duyusunda azalma olabilir. Lezzet tat tatlı, ekşi, tuzlu ve acı ve kokunun yanı sıra doku, renk ve sıcaklığın birleşimidir.
  Hipoguzi
  Hipoguzi, kişinin tat alma duyusu azaldığı zaman görülür. Kişi, tatlı, ekşi, tuzlu ya da acı tatları tanımlayamadığı zaman tat kaybı görülür.

  Disguzi
  Bazı kişilerin ağızlarında genellikle hoş olmayan sürekli bir tat olur, bu duruma disguzi denir.


  Koku ve tat alma bozukluklarına sebep olan nedir


  *Burun içindeki iltihaplar: Nezle, grip, sinüzit
  *Burunda et büyümesi ve kemik eğriliği (deviasyon)
  *Alerjik rinit
  *Buruna yabancı cisim kaçması
  Burundaki tümör ya da diğer kitleler.
   
Yükleniyor...