tatil dönüşü depresyona dikkat

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 21 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Tatil dönüşü depresyona dikkat!
  Dinlenmek, rahatlamak ve yeni bir yıla hazırlanmak için çıktığımız tatiller kimi zaman hiç ummadığımız bir şekilde depresyona sebep olabilir.


  Yaz ayları çoğumuz için tatil aylarıdır. İnsanlar deniz ve güneşin tadına varmak, iş stresi ve şehir hayatının getirdiği yorgunluğu atmak için yaz ayları ile birlikte tatil programlarını yapmaya başlarlar. Tatil çoğumuz için günlük yaşamın getirdiği stres, sıkıntı ve sorumluluktan uzaklaşmaktır. İnsanlar tatil planlarıyla eğlenmeyi, dinlenmeyi ve en önemlisi “gerçeklikten kaçmayı” hedeflerler. Çoğu zaman da tatil bu hedeflerine ulaşmalarını sağlar. Ancak bu tatillerin dönüşlerinin kişiyi depresif duygulanıma hatta depresyona kadar sürükleyebilecek sonuçları olabilir. Bu riskli durumları iki ana başlık altında toplayabiliriz:
  Tatilin beklenen kadar hatta kimi zaman daha iyi geçmesi

  Tatili iyi ve istediği gibi yaşayan kişi bu tatil bittiğinde gerçekliğine döneceğini fark etmediği veya kabullenmediği takdirde sinirlilik, yorgunluk, tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlüğü, uyku ve iştah düzensizliği gibi depresif duygudurum belirtileri gösterebilir.

  Araştırmalar özellikle lüks tatiller sonrası bu tip belirtilerin daha fazla görüldüğünü; kişilerin bu tatiller dönüşünde yoğun adaptasyon sorunları yaşadığını göstermektedir. Bu belirtilerin oluşma riskini azaltmak için kişiler tatilin “yeni bir gerçeklik” değil sadece bir “ara” olduğunu baştan fark etmelidirler. Ayrıca, döndükleri zaman iş ve sorumlulukları dışında kendileri için yapacakları aktiviteler hazırlamaları önerilebilir.

  Tatilin beklendiğinden kötü ve/veya beklentileri karşılamayarak geçmesi

  Bu durum özellikle kontrolde olma inancı, ve mükemmeliyetçi yapısı yoğun olan kişilerin tatilleri sonrasında depresif duygulanım içine girmelerine yol açabilir. Bu kişiler için “kötü” geçen tatil onların başarısızlığı ve eksikliğidir. Bu da kabulü oldukça zor bir durum olup depresif duygulara yol açma olasılığındadır. Bu tip kişilerin baştan beklentilerini yüksek tutmamaya çalışmaları, bekledikleri gibi geçmeyen tatilin kendi hatalarının olmadığını görmeye çalışmaları, başarılı oldukları alanları kendilerine hatırlatıp bu durumun genel geçer bir gerçeklik olmadığını fark etmeleri, mümkünse yeni bir kısa kaçamak tatil planlamaları önerilebilir. Bu başlık altındaki depresif duygulanım, ilkine göre daha derin ve yoğun olabilir çünkü kök salmış bir kişilik ve düşünce yapısının ürünüdür. Bir uzman yardımı o andaki sorunu aşmasına hem de kişinin genel anlamdaki hayat kalitesinin artmasına olanak sağlayacaktır.
   
 2. Tatile çıkamadığım için sonrasındaki depresyonu bilemiyorum.... Ama çıkamadığım için depresyona girmek daha kötü...
   
 3. Tatil nedemek tir?
  Allahtan ben anlamını bilmiyorum benim için sorun yok demektir.
  Bilgiler için teşekkürler Blue.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2008
 4. Uzunca bir tatile çıkan biri olarak tam yerinde bir konu atmışsın arkadaşım aman diyim depresyona girme bir klübümüz var bayada kalabalık hani depresyondakiler klübü :f106:
   
 5. sultanım bu cevabına ne söylenebilr harikasın :f106::f106:

  teşekkürler Blue evet tatil yapanların dikkat etmesini gerektiren bir uyarı :f63:
   
 6. tatilcilerin dikkat etmesi gereken noktalar. En kötüsüde tatil dönüşü iş başı yapmak. :(

  Paylaşım için teşekkürler Blue
   
 7. hazanım bu klüp nerede benim neden haberim yok :(
   
 8. Neyse ki, lüks tatil yapmıyoruz:f106:kendi halimizde birkaç gün yetiyor, emeğine sağlık BLUE:f118:
   
 9. Daha tatile çıkmadan, işyerinde olumlu düşünceler içerisine girildiğinde
  sonrasında sorun olmuyor...
  bu insanın tatilden beklentilerinle alakalı bir durum..
  önemlil bir paylaşımdı teşekkürler Blue:f40:
   
 10. sizi bilmiyorum ama uzun bir tatil dönüşü kadar hafta sonu pazartesi de yaşıyorum ben bunu:(
   
Yükleniyor...