TBMM açılışının milli egemenliğin hayata geçirilmesindeki rolü kısa

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 6 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve böylece milli egemenlik hayata geçirilmiş oldu. Milletin iradesinin ülke yönetimi üzerinde görülmesi TBMM’nin açılması ile birlikte hayata geçirildi. Halkın kendi seçtiği yöneticiler devleti yönetecekti ve böylece halkın iradesi devlet yönetimine yansımış olacaktı. Bu da milli egemenlik anlamına geliyordu.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte halk kendisini yönetecek kişileri seçebilecekti. Yada kendisini yönetmek için kendi içinde vatandaşlar devlet yönetimine talip olacaklardı. Devlet yönetimine direkt yada dolaylı yoldan katılma fırsatı Meclis’in açılması ile birlikte mümkün oldu. Kişilerin seçimler ile temsilcileri seçmesi ve yönetmede söz sahibi olması ancak TBMM çatısı altında gerçekleşir.

  TBMM’nin açılmasından ve Cumhuriyet’in ilanından önce, Padişahlar tarafından devlet yönetilirdi ve milletin iradesinin hiçbir önemi yoktu. Millet padişahın fermanına uymak zorundaydı ve kuralları değiştirme yada yöneticileri değiştirme hakkına sahip değildi. Ancak TBMM’nin açılması ile birlikte Saltanat ortadan kalkmış oldu ve millet kendi kendini yönetmek için devlet yönetimine katılma fırsatı yakaladı. Millet kendi iradesini ortaya koyarak yine kendisini yönetecek kişileri seçerek milli egemenliğin başlatmış oldu.

  Milli egemenliğin hayata geçirilmesindeki ilk ve en önemli adım Büyük Millet Meclisi’nin açılması olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi ile birlikte milli egemenlik hayata geçirilmemiş olsaydı, bugün hala millet istemediği kişiler ve kurallar tarafından yönetilmiş olacaktı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Haz 2014
 2. Egemenliğin hayatımıza geçirilmesi en genel anlamıyla devletin ülke toprakları üzerindeki siyasi yönetim yetkisini kullanmaya başlanmasıdır.Örnek olarak, cumhuriyet rejiminde yasama, yürütme ve yargı yetkilerinin kullanılmasıdır.

  Milli egemenlik kavramı üzerine örnek verecek olursak milletin,ulusun seçimle kendisini yönetecek siyasi anlayışı seçip iktidara getirmesidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Haz 2014
Yükleniyor...