TC numarasıyla intibak alacağı sorgulama

'Sosyal Konular' forumunda Aderito tarafından 7 Oca 2013 tarihinde açılan konu


 1. TC kimlik numarasıyla intibak alacağı sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK, 17 Ocaktan itibaren zamlı aylıklarını alacak emeklilerin kafasının karışmaması için özel program hazırladı. Yapılacak olan özel uygulama ile siz emekliler öncelikle tc kimlik numaralırınızı sisteme girip alacağınız zammı göreceksiniz. Daha sonra bu alacaklarınızı maaşlarınızla birlikte alacaksınız.

  Yalnız kendi intibakını öğrenebilecek

  SGK 1 milyon 900 bin emeklinin hak kazandığı toplam 2 milyar 700 milyon liralık intibak alacağını kişi bazında tek tek bilgisayarlara girdi.

  Emeklilerimizin intibak alacağının miktarını net bir şekilde öğrenebilmesi için yazılım geliştiren SGK, 17 Ocakta verilecek emeklilik maaşından önce tüm listeyi internet üzerinden yayınlayacak.

  Emekli olanlar bu listede sadece kendi isimlerinin karşısında yazılı olan tutarı görebilecekler. Bunun için de emeklilerin TC kimlik numaralarını sisteme girmeleri yeterli olacak.

  Kimlik numarasını SGK üzerinden sisteme giren emekliler, yaklaşık 500 kişilik teknik ekibin aylarca tozlu dosyalar üzerinde çalışıp hesapladığı intibak tutarını görecekler.

  Bugün bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, hesaplamaların özel bir programla yapıldığını, dolayısıyla hata oranının çok düşük olacağını tahmin ettiklerini ifade ettiler.

  Görevlilerin verdiği bilgilere göre emekliler, içerisinde intibak ayarlaması da olan ilk maaşı 17 Ocak tarihinde alacaklar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2013

Yükleniyor...