Tekerleğin icadı ilk neye dayanır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 9 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. tekerlekğin icadı ilk neye dayanır??

  Kesin olmamakla birlikte, tekerleğin yaklaşık olarak M.Ö. 5000 yıllarında Mezopotamyada icat edildiği tahmin edilmektedir.

  Nasıl bir ihtiyacın tekerleği icat etmeye yol açtığı bilinmiyor. Fakat bununla ilgili gayet mantıklı, ikna edici teoriler vardır. General Frugiere göre insanlar, avladıkları hayvanları, kaya parçalarını ve bunun gibi bazı ağır şeyleri taşımakta zorluk çekiyorlardı. Bu sırada kesilmiş, büyük ve ağır bir ağaç gövdesinin, yuvarlanarak rahatça hareket ettirilebildiğini farkettiler. Tekerleğin temelini atan bu olaydan sonra, iki ağaç kütüğünün üzerine yüklerini koyarak taşıyan insanlar, bunu bir arabaya çevirmekte gecikmediler. Arkeologlar, ilk teker örneklerinin tarihine çok yakın araba örnekleri de bulmuşlardır. Bu da tekerlek ile arabanın hemen birbirini izleyen iki icat olduğu görüşünü kuvvetlendirmektedir. Arabalar insan gücüyle de kullanıldığı gibi genelde hayvan gücünden yararlanılarak kullanılırdı. Bu iş için en uygun hayvan o dönemde yaygınca kullanılan yaban eşeğiydi. Çünkü henüz at, Mezopotamyada bilinmiyordu.

  Arkeologların yaptığı çalışmalar sonucu, tekerleğin Mezopotamyadan ortaya çıktığı neredeyse kesindir. M.Ö. 3500 yıllarında Sümerlerde, M.Ö. 3000 yıllarında Asurlarda, M.Ö. 2500 yıllarında İndüs Vadisinde, M.Ö. 1000 yıllarında Orta ve Kuzey Avrupada ve M.Ö. 500 yıllarında İngilterede tekerlekli araç örneklerine rastlanmıştır. Bu da tekerleğin Mezopotamyada doğup kademe kademe yayıldığını göstermektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014
Yükleniyor...