Tekerlekli Ayakkabılar(Heelys)

'Moda Rehberi' forumunda Blue tarafından 2 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Tekerlekli ayakkabılar, Bir nevi paten aslında..

  Yolda yürürken bir anda kaymaya başlayan çocuklara artık alıştık. Başlarda çocuklarının düşmesinden endişelenen ebeveynler de şimdi tekerlekli ayakkabıya sıcak bakıyorlar..

  Son zamanlarda alışveriş merkezlerinde parklarda sıkça rastlar olduk; bazı çocukların yolda yürürken bir anda kaymaya başlamalarına. İlk gördüğünde insana sihir gibi gelen bu durumun nedeni biraz izledikten sonra anlaşılıyor: Tekerlekli ayakkabılar. Evet bildiğiniz spor ayakkabının altında tekerlek var ve bu tekerlek sayesinde birden bire yürümeyi bırakıp kaymaya başlayabiliyorsunuz.
  [​IMG]

  Sabah'ta yer alan habere göre Amerika'da 2000 yılında piyasaya çıkan Heelys ayakkabılar 2006'da Türkiye'ye giren ilk tekerlekli ayakkabı olmuş. O gün bugündür de son derece yaygınlaştı ve hatta artık yetişkinlerin de ilgi alanına girmeyi başardı.
  [​IMG]

  Heelys ayakkabıların Türkiye'ye geliş hikâyesi de ilginç. O sıralarda ABD'de yaşayan Emre Koç Türkiye'ye bir gelişinde paten kaymayı seven yeğeni Elif'e Heelys getirir. Elif bu durumdan son derece hoşnut olur ve Emre Ağabeyi'nin bir sonraki Türkiye ziyaretinde dört arkadaşı için de Heelys siparişi verir. Bu durum Emre Koç'un dikkatini çeker ve bu markanın Türkiye mümessili olup olmadığına bakar. Olmadığını görünce de Amerika'daki merkeze mümessillik için başvurur.

  Görüşmeye gider ve kabul edilir. Son bir buçuk yıldır da Heelys'ler piyasada. Boyner B&G ve Sport Point Extreme mağazalarında satılıyor.

  İlk altı ay sadece çocuk numaraları getirmiş Emre Koç. Daha sonra eğlenceyi sporu seven ya da çocuklarıyla birlikte kaymak isteyen yetişkinlerin de olduğunu görüp 45.5 numaraya kadar çıkmış. Ebeveynler tarafından hem çocuklarını bilgisayar başından kaldırmaya bahane hem de birlikte yapabilecekleri bir aktivite olması açısından ilgi görüyormuş. Kendisi de Heelys kullandığını anlatan Koç Bebek sahilinde kayarken garip garip bakanlar olduğunu bunu da kendisine eğlence haline getirdiğini söylüyor.
  Heelys'lerin fiyatları modeline göre 99 ile 159 TL arasında değişiyor. İsterseniz tekerleklerini çıkarıp normal bir spor ayakkabı olarak da kullanabiliyorsunuz. Emre Koç Heelys'in benzerlerinden en büyük farkının tekerleklerinin çıkarılabilir olmasını gösteriyor.

  Tekerleklerine göre değişen modelleri de var. Mesela bazı tekerlekler daha hızlı kaymayı sağlıyor. Acemiler içinse dengeyi daha iyi sağladığı için iki tekerlekli olanlar öneriliyor.

  Nasıl kullanılıyor?

  Heelys'in Türkiye'ye gelmesine vesile olan Elif Cevher nasıl kullanıldığını da şöyle anlatıyor: "Hangi elinle yazıyorsan o ayağın önde olacak. Öndeki ayağın burnu daha yukarıda arkadakininki daha aşağıda olacak. Acemiler arka ayaklarının burnunu ön ayaklarının arkasına dayayabilir dengeyi sağlamak için."  [​IMG]
   
 2. Cevap: Tekerlekli Ayakkabılar(Heelys)

  Alışveriş merkezlerinde rastlamıştım.Tam da Serram paten isterken konuyu görmem iyi fikir..:f40: Yürüyüşlerde de kullanılabilir arada kayarak devam etmek güzel olur.:f196:
   
 3. Cevap: Tekerlekli Ayakkabılar(Heelys)

  Ben de gördüm bir iki kere ancak yürümekte zorlanıyorlar...
   
 4. Cevap: Tekerlekli Ayakkabılar(Heelys)

  çok severim
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekerlekli Ayakkabılar(Heelys)
 1. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,886