Televizyonu çocuğunuzla izleyin

'Etüt Merkezi' forumunda Dark tarafından 22 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Televizyonu çocuğunuzla izleyin

  Anne ve babaların çocukları ile beraber televizyon seyretmesinin, çocuklar açısından olumsuz nitelendirilebilecek yayınları olumluya çevirmek açısından yararlı olacağı bildirildi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süheyla Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, televizyon seyrederken ailece paylaşımcı bir tutum sergilenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

  ''Televizyon izlerken çocuğa olumsuz bir mesaj verecek gibi algılanan bilgiler yorumlanarak olumluya çevrilebilir'' diyen Ünal, anne ve babanın kendi arasında televizyondakileri tartışıp yorumlayarak dolaylı yoldan çocuğa mesaj verebileceğini belirtti. Ünal, şöyle konuştu:

  ''Olumsuz görülen bir şey, eleştirilip, yargılanarak, onun öyle olmaması gerektiği söylenerek sohbet sırasında çocuğa aktarılabilir. Uygun görülmeyen bir yerde müdahale edilip çocuğa fark ettirmeden uygun mesajlar verilebilir. Bu, çocuk açısından büyük faydalar doğuracaktır.''

  ''TOPLUMSAL DAYANIŞMAYA ÖRNEK DAVRANIŞLAR...''
  Büyüklerin evdeki davranışlarının çocuklar açısından çok önemli olduğunu, çocuklarda dayanışma ve işbirliği ruhunun gelişmesi için bazı davranışlarında çocukların işin içine katılmasının önem taşıdığını belirten Ünal, şöyle dedi: ''Anne ve baba, toplumsal dayanışmaya örnek olacak davranışları çocukları ile beraber yapmalı. Diyelim ki, baba araba tamir ediyor. Arabayı tamir ederken çocuğu da yanına alabilir. Bir cihazı tutmak gibi küçük bir iş verebilir.

  Böylelikle size yardım etmiş olacaktır. Bir şeyi birlikte yapmanın zevkini paylaşacaktır. Anne ev işi yaparken, çocuğu da işin içine katabilir. Gerçek yaşamdaki paylaşımlar çok önemli. Anne ve babanın evde bir şeyler yaparken birlikte yapıyor olmaları da büyük önem taşıyor. Mesela baba eve gelip bir kenarda oturuyor, anne iş yapıyorsa, çocuğun kafasında böyle bir model kalır. Ancak baba mesela anne ile birlikte sofrayı hazırlamaya yardım ediyorsa, çocuğun işbirliği kavramını benimsemesi açısından çok önemlidir bu. Küçük gibi gözüküyor ama işbirliğini göstermek açısından çok önemli.''
   
Yükleniyor...