Televizyonu Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 7 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Televizyonun İcadı Televizyonu Kim İcat Etti
  Televizyon kim tarafından bulundu


  Televizyonu bulan tek bir kişiden bahsetmek mümkün değildir. Televizyonun icadı oldukça karmaşık bir tarihe sahiptir. Ancak televizyonun tarihsel gelişimine baktığımızda bu muhteşem icadın ortaya çıkmasından sorumlu olan kişileri görebileceğiz. Televizyonun gelişimi için hayati önem taşıyan Willoughby Smith, 1873 yılında selenyum içindeki foto iletkenliği keşfetmiştir. 1884 yılına ait kayıtlar, Nipkow adında bir alman bilim adamının elektromekanik bir TV için bir patent almış olduğunu göstermektedir. Nipkow un televizyonu hiç çalışmamış olmasına rağmen tasarladığı dönen disk ilk TV görüntü rasterizeri olarak kabul edilir.
  Televizyon kelimesini icat eden kişi ise Constantin Perskyi dir. 25 Ağustos 1900 tarihinde Paris Uluslararası Elektrik Kongresinde bu kelimeyi ilk defa telaffuz etmiştir. Bu fuarda sergilenen Televizyon tarihinin ilk prototipleri, basit fotoğraf aktarımları gerçekleştiren mekanik televizyonlardı.
  Elektronik Televizyon; TV gelişiminde bir sonraki aşama 1911 yılında gerçekleşti. Alan Archibald Campbell-Swinton adlı bir mühendis katot ışınlı tüplerle görüntü alma ve iletmenin nasıl olabileceğini anlattı.
  1920′lerde, birçok bilim adamı elektronik vericiler üzerinde çalışmaya başladı. 7 Eylül 1927 günü, Philo Farnsworth kendi laboratuvarında bir kamera ve bir verici tüpü kullanarak (tek çizgi) bir görüntü iletti. Bir yıl sonra insan resimlerinden oluşan görüntüleri kamuoyuna gösterdi. 1929 dan 1934 yılına kadar olan süreçte yapılan çalışmalar sonucu elektronik televizyon icat edilmiş oldu.
  1930 ve 40′lı yıllar arasında gelişmeler hızla devam etti. 1936 yılında İngilterede Isaac Shoenberg 405 satır görüntü aktarımı için bir cihaz geliştirdi. 1944 yılında Sovyetler Birliğinde 625 satırlık görüntü aktaran cihazlar geliştirildi. Yenilikler devam ederken, satır sayısı da git gide arttı.
  Temmuz 1928 yılında Amerikada ilk TV yayını yapıldı. C.F Jenkins e deneysel yayınlar yapması için izin verildi. Maryland ve Washington kaynaklı yayınlar yapıldı. Eylül 1928 de Televizyon tarihinde ileri bir adım daha atılarak Queens Messenger adlı tek perdelik drama yayınlandı. Bunu New Yorkta 1929 yılında RCAs yayınları takip etti.
  26 Nisan 1931 tarihinde, W2XCR TV Brodway de 5. Cadde boyunca ünlülerin görüntülerini yayınlandı. 1938 yılında, satır sayısı 300′ e çıkmıştır ve düzenli yayınlara başlama zamanı gelmişti. NBC televizyon kanalı Nisan 1939 tarihinde New York Dünya Fuarı ile düzenli yayına başladı.
  1941 yılında saniyede 30 kare ve 525 satır aktarı NTSC standartları uygulanmaya başladı.Temmuz 1941 de televizyonculuk ile ilgili ticari lisanslar serbest bırakıldı. Her ne kadar özel girişim serbest bırakılmış olsa da yayınlanacak televizyon programları oldukça kısıtlı kaldı.
  İkinci dünya savaşından sonra televizyon yayınları düzenli hale gelmeye başladı. Renkli televizyonların icadı ile gelişim daha da hızlandı.
  Günümüze kadar olan teknolojik gelişmeler sayesinde televizyonlar 3 boyutlu görüntü yayınlamaya kadar geldi.


  Alıntı
   
Yükleniyor...