Televizyonun Evrimi

'Güncel Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Televizyonun Evrimi  Geçmişten Bugüne Televizyonun Evrimi
  John Logie BAIRD, 1920lerde aklına görüntü ve sesi elektronik olarak bir yerden bir yere aktarma fikri gelir. Baird teknolojik imkânların daha elverişli olduğu Sohoya yerleşir ve burada ilk ciddi laboratuvarını kurar. 1926 yılında, ilk kez insan yüzünün görüntüsünü Televizyonda elde eder.

  Alıcıların pahalılığı yüzünden hızlı bir yayılmadan bahsedilemez elbette, ancak bu dönemde her şeyini satarak bütün parasını TV alıcısına yatıran bir İngiliz köylüsünün söyledikleri çok anlamlı: “Hayatım boyunca en büyük hayalim Londrayı görmek oldu, bunu alınca artık gitmeme gerek kalmayacak, ne zaman istersem Londra bana gelecek.

  21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi, İskoç mucit John Logie Baird in keşfiyle başladı. Baird, 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı.

  1925de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.

  Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBCden Baird in ilk ilkel TVyi icat ettiği dönemde, BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBCinin TV yayıncılığına geçişi, 1929da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu. 1930ların ortasında ise televizyon yayınları hem İngilterede, hem Amerikada az sayıdaki zengin kişilerin evlerinde izlenmeye başlamıştır. Phils Farnsworth,21 yaşında,7 eylül 1927de bir görüntüyü odadan odaya nakletmeyi başarmıştır.İlk canlı yayın 1936 yılında Berlinde yapılmıştır.
   
Yükleniyor...