Tesadüf - Tevafuk Nedir?

'Dini Bilgiler' forumunda aski_cihad tarafından 5 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Dilimizde kullandığımız birçok kelime vardır ki manasını kesinlikle bildiğimizden kullanıyor değiliz. Kimi kelimeleri aslında ifade ettiği mananın aksine bir niyetle kullanmaktayız. Sözünü edeceğimiz (tesadüf) kelimesi de bunlardan biridir.
  Tesadüfte şuursuzluk, hesapsızlık ve başıboşluk vardır “Şu hâdise tesadüfen şöyle oldu, bu hâdise tesadüfen böyle oldu gibi Bunu söyleyen zata sorsanız:
  - Siz kâinatta başıboşluk olduğunu kabul edebiliyor musunuz? Hâdiseler, vakalar başıboşluktan mı zuhur ediyor, yoksa hepsinde ince bir hikmet, kesin bir maksat mı vardır? Muhatabımız hemen diyecektir ki:
  - Asla, kâinatta başıboşluk yoktur Her hâdisenin altında bilmediğimiz nice hikmet ve maslahatlar vardır
  - Öyle ise hikmetsizlik ve başıboşluk manasına gelen tesadüfü neden kullanıyorsunuz?
  - Canım, ne bileyim herkes kullanıyor, ben de kullanıyorum. Alışmışız bir defa
  Bir ayeti kerime bizlere ışık tutuyor: “Denizde, karada ne cereyan ediyorsa, Allahın ilmi dâhilinde cereyan ediyor Bir yaprak düşmez ki Allahın ilmi dâhilinde olmasın! Anlaşılan, tesadüfî sandığımız kâinat hâdiselerinin hiçbirinde tesadüf yoktur Bir yaprağın düşüşünde dahi
  - Ya ne vardır?
  - Tevafuk. Muvafık olmak, münasip düşerek cereyan etmek, bir İlâhî maksat, bir İlâhî hikmet için cereyan etmiş olmak Bunun içindir ki kelimeleri yanlış manada kullanmak istemeyenler tesadüfü terk eder, tevafuku tercih ederler.
  - Tevafuken böyle oldu, tevafuken şöyle cereyan etti, diyerek her hâdisenin altında bir İlâhî hikmet, Rabbanî maksat ararlar Yaratandan alâkasını kesmek gibi bir dalgınlığa düşmezler.
   
Yükleniyor...