Tesettür Nedir Nasıl Olmalıdır

'Moda Rehberi' forumunda Nalan tarafından 2 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Tesettür; Allah'ın emrettiği şekilde örtünme anlamına gelmektedir. Yabancıların görmesinin haram olduğu insan uzuvları "avret" olarak adlandırılır. Erkeğin avreti göbeği ile diz kapağı arasıdır. Bayanlarda ise eli ve yüzü hariç tüm bedenidir.

  Peygamberimiz (sav) yüce Allah'ın tesettür emrinin uygulanması noktasında Allah'ın emrine uygun ve rızasına muvafık olacak şekilde nasıl olması gerektiği konusunda ölçüler verir. “Cehennemliklerden iki sınıf vardır ki, ben onları dünyada görmedim: Birincisi ellerindeki öküz kuyruğu gibi kırbaçlarla halkı kırbaçlayan kimselerdir. İkincisi giyinmiş çıplak, kalçasını oynatarak, kırıtarak, salınarak yürüyen, başları deve hörgücü gibi kadınlardır. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu da alamazlar. Halbuki onun kokusu çok uzun mesafelerden alınır. (Müslim, Libâs, 125)

  Örtünmenin gayesi, yabancı bakışlardan korunup, ırz ve namusun meşrû olmayan cinsel isteklerden korunmasıdır. Ancak örtünmenin asıl gayesi, Yüce Allah'ın rızasını kazanmak olmalıdır. Örtünmek de namaz, zekât, oruç gibi bir ibadettir ve Müslüman kadına farzdır. Allahu Teâlâ namaz, zekât ve oruç gibi ibadetlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağını bildirdiği gibi, örtünmenin de şeklini ve sınırlarını belirlemiştir.
   
 2. Cevap: Tesettür Nedir Nasıl Olmalıdır

  Yazınız güzel ve yararlı olmuş iyi çalışmalar.
   
Yükleniyor...