Tevbe etmenin önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 3 Şub 2013 tarihinde açılan konu


 1. Tevbe etmenin önemi nedir


  Tevbe ne demek hemen bunu açıklıyoruz.Tevbe dönmek, pişman olmak anlamına gelir.Tevbe İslam dininin emir ve hükümleri dahilinde, haram ve yasak olan şeyleri terk edip, helâl ve mübah olan şeyleri yapmak demektir.

  Bir Kulun işlediği günahlardan dönerek tevbe etmesi ve Allah-u Zülcelâl tarafından af ve mağfiret edilmesi, dil ile kalbin birlikte pişmanlık duyarak tevbe etmesine bağlıdır. Sadece diliyle tevbe edip, kalbinde günahına devam etme yönünde bir meyil olursa bu tevbe yalancıların tövbesi olur ki; Allah-u Zülcelâl'in bu şekilde yapılan tevbeleri kabul etmesi mümkün değildir.Tevbe hem dil ile hem de kalp ile yapıldığı zaman ve bunun yanında daha önceden yapılmış günahlara düşmemeye azmedilmesi, tevbe eden kişinin tevbesinin kabul olunmasının en büyük alâmetlerindendir.

  Günah işleyince, hemen kalb ile tövbe ve dil ile istigfar etmek gerekiyor.Kalbe gelen her sıkıntı ve karartı; tövbe, istigfar ve pişmanlık ile ve Allahü tealaya sığınarak kolayca giderilebilir. Fakat, bu alçak dünya için gelen karartı, leke, kalbi büsbütün karartır. Bunu temizlemek çok güç olur. Günah işleyen biri, pişman olur, abdest alıp namaz kılar ve günahı için istigfar ederse, Allahü teâlâ, o günahı elbette affeder.Tevbe etme imkanı, Allahın kullarına en büyük hediyelerindendir.

  Taha; 82 - Tevbe, bir sabun gibidir. Sahibini günahların kirlerinden temizlemek suretiyle tertemiz yapar. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede..Tevbe eden, inanan ve yararlı iş yapan, sonra doğru yola giden kimseyi bağışlarım buyurmuş.

  Allah biz aciz kullarının tevbelerini kabul etsin inşallah ...