Tıp Bayramı Hakkında Yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Sitem tarafından 30 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tıp Bayramı ile ilgili Yazı
  Tıp Bayramı kompozisyon

  Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

  Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827de Şehzadebaşındaki Tulumbacıbaşı Konağında açılmıştır. Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbulda Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir. Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.
  1929 ile 1937 yılları arasında Bursada Yıldırım Bayezit Darülşifasında, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir. 1976dan bu yana tabip odaları 14 Martı içine alan haftayı “Sağlık Haftası olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası içinde toplumun gündemine getirilir.

  Yıllar önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek sürdürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftasında ülkenin sağlık sorunlarını toplumun gündemine taşıyorlar.
   
Yükleniyor...