Tiyatro Hakkında Kompozisyon

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 16 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tiyatro ile ilgili kompozisyon
  Tiyatro konulu kompozisyon
  Tiyatroyla ilgili kompozisyon örneği

  UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır.

  Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

  Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.
   
 2. Cevap: Tiyatro Hakkında Kompozisyon

  Tiyatro görsel sanatların en etkileyici ve en zor olanıdır bence. İnsanların karşısında canlı performans sergileyip başarıya ulaşmak, seyirci üzerinde istenilen etkiyi bırakmak gerçekten önemli.

  Günümüzde biraz daha değer kazanan tiyatro, izleyiciye arada engel olmadan ulaşır ve anında tepki almayı sağlar. Yapılan işin başarısı yada başarısızlığı hemen cevap bulur. Peki bu kadar önemli bir sanat dalı olan tiyatro hakettiğini bulabiliyor mu?

  Ne acıdır ki, büyük paralarla çekilmiş sinema filmleri, mantar gibi artan dizi filmler derken tiyatro ikinci hatta üçüncü planda kalmış durumda ama tiyatrocular azimli emeklerinin karşılığını alacakları günü sabırsızlıkla bekliyor ve seyirciyi tiyatro salonuna çekmenin yollarını arıyor.

  Gelin tiyatroya hakettiği değeri verelim. Tiyatro ve tiyatrocularımızı hayal kırıklığına uğratmayalım.