Tiyatronun Hayatımızdaki Yeri

'Medya Bölümü' forumunda Bella tarafından 7 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tiyatronun Hayatımızdaki Değeri,

  Bir yaşam bilimi ve toplum sanatı olan tiyatro, halkın önüne bir sonuç olarak çıkar. Ne var ki, tiyatronun bir sonuç olması yanı sıra araç olma niteliği de vardır. Tiyatronun sonuç oluşu onun sanatsal bütünlüğünü, araç oluşu ise eğitimsel gücünü açığa çıkartır.

  Farkında olmasak bile insan ilişkileri teatraldir; mekân kullanımı, vücut dili, sözcüklerin seçimi, ses tonları, duygu ve düşüncelerin çatışması sahnede kullandığımız her şey yaşantımızda da vardır: insanın özü tiyatrodur.

  Düğünler, cenazeler birer etkinliktir fakat aynı zamanda son derece aşina olduğumuz için farkında olmadığımız günlük ritüellerdir. Resmi bir devlet töreni, fakat aynı zamanda bir sabah kahvesi, günaydınlaşmak, ürkek aşklar, tutkuların büyük fırtınaları, bir senato toplantısı, diplomatik bir görüşme, hepsi tiyatrodur.

  [​IMG]

  Sanatımızın temel amaçlarından biri, seyircilerin oyuncu da olduğu dünya sahnesinde insanları günlük hayatın etkinliklerine karşı duyarlı kılmaktır. Hepimiz oyuncuyuz; tiyatro yaparak, bakmaya alışkın olmadığımız için göremediğimiz, aslında aşikâr olan şeyleri görmeyi öğreniriz. Kanıksanmış olan şey görünmez olur; tiyatro yaparak günlük hayatın sahnesini aydınlatırız. Hepimiz oyuncuyuz: vatandaş olmak bir toplumun içinde yaşamak değil onu değiştirmektir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Tiyatronun Hayatımızdaki Yeri
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,869
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,048
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,573
 4. Bella
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  9,454
 5. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,407