Tomografi Kanser Yapar mı

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 30 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tomografi Kanser,
  Tomografi Kanser Yapar mı?


  İngiltere’de yapılan araştırmaların sonuçları Tomografinin gerekenden yüksek miktarda radyasyon yaydığı yönünde oldu. Bu araştırma sonucunun üzerine İngiltere Sağlık Bakanlığından sağlıklı olan bireylerin tomografi çekilmeleri yasaklandı. İngilterede uygulamaya koyulan tomografi yasağı Türkiye ‘de de oldukça büyük ses getirdi. Bilindiği üzere tomografi çekimi Türkiye ‘de çok yaygın, günde yüzün üzerinde hastanede binin üzerinde tomografi çekiliyor.

  İngiltere ‘deki bu uygulama karşısında uzmanlarımızın yaptığı açıklama gereken zamanlarda senede 4 kereye kadar çekilen tomografinin hiçbir zararı yoktur şeklinde oldu ve hastalıklarda erken tanı koyulması için tomografinin gerekliliğinden söz edildi.

  Sinüzit ve beyin tümörü gibi hastalıklarda erken tanı koyabilmek için çekilen tomografi sırasında yayılan yüksek dozdaki radyasyonun kansere neden olacağına dair öne sürülen iddaa gündemdedir. İngiltere tarafından uygulanan yasak göz önünde bulundurularak, Türk doktorların zararı yoktur açıklamalarına kulak verilirse kafa karışıklığı yaşanması muhtemeldir. Şu durumda insanlar gerekmedikçe tomografi çektirmeyecek, gerektiğinde de aşırıya kaçmadan yalnızca önemli rahatsızlıkların teşhisi için daha iyi bir yöntem bulununcaya dek tomografi çektirmeye devam edecek gibi görülüyor.
   
Yükleniyor...