Toprak Çeşitleri Nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 3 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Toprak Çeşitleri,
  Toprak Çeşitleri ve özellikleri

  Toprak Tipleri

  1-Taşlı topraklar
  2-Kumlu topraklar
  3-Tınlı topraklar
  4-Killi opraklar
  5-Marnlı topraklar
  6-Humuslu toprakalr
  7-Kireçli topraklar


  1-Taşlı topraklar: İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar.Fakat Su tutma kapasiteleri ve besin ihtivaları azdır.


  2-Kumlu topraklar: % 80 kum ihtiva ederler.İşlenmeleri kolaydır.Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda toprktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur.besince fakir ve genelliklede Asit topraklarıdr.


  3-Tınlı topraklar yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler.tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.


  4-Kili Topraklar İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur.Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nednele geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde Toprak tekstürü zarar görür.Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

  5-Marnlı topraklar. İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.


  6-Humuslu topraklar Siyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin Maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.


  7-Kireçli topraklar kil kum humus ve kireç ihtiva ederler.kalın bir kaymak tabakası bağlarlar.suyu geçirmezler.zor işlenen bir toprak çeşididir.
   
Yükleniyor...