Topuk çatlakları için ne yapabilirim

'Kişisel Bakım' forumunda Burcu tarafından 25 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. Topuklarda meydana gelen çatlaklar sağlık açısından ve estetik açıdan hiç de hoş olmayan bir durumun oluşmasına sebep olur. Her ayağın bakıma ihtiyacı vardır. Gün içerisinde saatlerce üzerinde durulan ve ayakkabıların içinde havasız kalan ayakların bakımı çok önemlidir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan ayaklarda kuruluk problemi, topuk çatlakları ve nasır görülür. Çatlaklar ayaktaki aşırı kuruluğun varabileceği en son noktadır. Kuruyan cilt esnekliğini kaybeder.

  Her banyodan sonra ponzo taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin. Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremleyin Çatlaklarınız kaybolana dek, sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin.

  Gece yatarken topuklarınıza, ezilmiş bir aspirinle karıştırdığınız vazelini sürüp çorap giyebilirsiniz Bu sorunu çözen bir yöntem ama uzun süreli kullanımda topuklarda sararmaya yol açıyor.
  Soğuk suyun içine elma sirkesi koyup yarım saat bekletebilirsiniz.
  Gül losyonu ile ayağınıza masaj yapabilirsiniz.

  Topuk Çatlağına Bitkisel Çözüm

  Aynısafa çiçeğinden elde edilen krem, yağ ya da sarı kantaron yağı cildi yenileme özelliğinden dolayı topuklara çok iyi geliyor aktarlarda bulabilirsiniz.
  Topuklarınıza zeytinyağı sürüp, masaj yaptıktan sonra, galoş giyin ve yaklaşık 2 saat bekletin ya da aynı işlemi gece yapıp galoşla uyuyun
  1 yemek kaşığı limon, 1 yemek kaşığı gliserini karıştırıp ayağınıza sürün.
   
Yükleniyor...