Topuk Dikeni Nedir Nasıl Tedavi Edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 14 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Topuk Dikeni Nedir Neden Olur  Bir çoğuğumuzun derdi topuk dikeni anlamadığımız bir nedenden dolayı birden topuklarda başıyan ağrı ve batmaların nedenleri neler Topuk dikeni nedir hemen öğreniyoruz...

  Topuk dikeni ayak tabanının zorlanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayaktaki tendon dokusunda zamanla ufak yırtılmalar ve zedelenmeler oluşur ve iltihaplanır. İltihaplanan bu doku da zamanla kemiğimsi bir yapı oluşturur..

  Topuk Dikeninin Belirtileri ise genellikle uyandıktan sonra yürümeye başlayınca topukta hissedilen şiddetli ağrılardır. Bu ağrı sonraki dakikalarda kısmen hafiflese de ayakta kalma ve uzun süre yürüme ile tekrar şiddetlenir.

  Peki Topuk Dikeni Neden Olur

  Bu hastalığının en temel sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi tabanın zorlanmasıdır, şöyle de detaylandırabiliriz;

  -Şişmanlık
  -Ayak tabanında şekil bozukluğu
  -Uzun süreli yürüyüşler
  - Yürüyüşe dayalı sporlar
  -Uzun süre ayakta kalma
   
  Son düzenleme: 14 Ara 2012
 2. Cevap: Topuk Dikeni Nedir

  Topuk Dikeni Oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki tendon dokusunun topuşa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenmedir. Oluşan kireçlenme vücudun zedelenmeye karşı verdiği reaksiyondur.

  Şişmanlık,ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.
   
Yükleniyor...