Trafik Sigortasında yüksek fiyat dönemi bitiyor

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Trafik Sigortasında yüksek fiyat dönemi bitiyor

  [​IMG]


  Trafik Sigortası, Türkiye’deki en yaygın sigorta türlerinden biridir. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince karayoluna çıkan tüm motorlu araçlar tarafından yaptırılması zorunludur.

  Ülkemizde zorunlu olan trafik sigortasının fiyatları hem el hem de cep yakıyor. Zorunlu trafik sigortasındaki yüksek fiyat dönemini bitirmek için çalışmalar devam ediyor.

  2 ay içerisinde bir düzenlemeye gidilmesi beklenirken Hazine Müsteşarlığı teknik düzeyde çalışmalara devam ediyor. Yapılan çalışmaların neticesinde trafik sigortasının fiyatlandırmasına kalıcı bir çözüm bulunması amaçlanıyor.

  Sigorta şirketlerinin uzun süredir pahalı poliçeye gerekçe gösterdiği standart hesaplama yöntemi Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile kalıcı hale gelecek. Böylece bedeni zararlarda ödenecek rakam belirlendikten sonra yeniden mahkeme kanalıyla değişmeyecek. Böylece sigorta şirketleri yüklü miktarda karşılık ayırmayacak.

  Çalışmalarda tavan fiyat uygulaması ilk etapta düşünülmüyor eğer yüksek fiyat sorunu çözülemez ise o zaman tavan fiyat uygulaması gündeme getirilecek.

  2015 yılında 200-300 lira yapılan zorunlu trafik sigortası bu sene herkesi şaşırttarak 400-1000 lira arasında değişin fiyatlara ulaşmış durumda. Ticari araç sahipleri ise 2 bin lirayı gözden çıkarıyor.

  Zorunlu trafik sigortasında verilen teminatlar aşağıdaki gibidir;

  Kişi başına vefat ve tedavi: Bir hasar durumunda her bir üçüncü kişi için ödenecek olan vefat ve tedavi masraflarını poliçede yazan limitlerle karşılar.
  Kaza başına vefat ve tedavi: Bir hasar durumunda tüm üçüncü kişilerin vefat ve tedavi masraflarının toplamını poliçede yazan limitlerle karşılar.
  Araç ve kaza başına maddi hasar: Bir hasar durumunda karşı tarafa verilen maddi zararları poliçede yazan limitlerle karşılar.
   
Yükleniyor...