Trafikte Eğitim Neden Önemlidir

'Sosyal Konular' forumunda Aderito tarafından 3 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. TRAFİK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

  Dünyada bütün başarıların temellinde başarılı bir eğitim vardır. Çünkü dünyada eğitilmeye en yatkın beyin insan beynidir. Bu günkü teknolojiyi bulan geliştiren insan, aldığı eğitim bilginin doğrultusunda kullanmaktadır. İnsan dünyanın gelişmesine yaptığı çalışmalar sonucu yön vermektedir.Bu çalışmaları yapabilmeleri için belirli bir zaman içerisine o çalışmalarla ilgili bilgilendirilme eğitimi almaktadır.

  Bu gün dünya karayollarında kullanılan araçların teknolojisini tasarımını insanoğlu bularak geliştirerek hayatta geçirmişlerdir. O zaman insan kendi bulduğu teknolojiyi de çok rahat tehlikesiz kullanabilir.

  Göz görür,göz ışık olmaz ise görmez.Gözün görmesini ışık sağlar.Trafiğin ışığı ise kurallarıdır.Kuralsız trafik asla düşünülemez. Kuralsız yaşanan trafik,trafik değil bir trajediktir. Bu gün ülkemizde karayollarını kullanan sürücülerin yüzde doksanı trafik kuralların bilmiyor veya uygulamıyorlar.Bunun bir nedeni olmalıdır.Nedenler üzerine gidildiğinde incelemeler sonucu karayollunu kullanan sürücülerin yüzde yetmiş ve sekseninin büyük bir çoğunluğunun trafik eğitimi almadan karayolluna kullanma hakkına sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.Bu sürücüler bir şekilde karayollarını kullanma hakkına sahip olmuşlar ama karayollarında uygulanacak kuralları bilmiyorlar veya uygulamıyorlar.Bu bir eğitim eksikliğidir.Çünkü eğitim hafıza doldurma değil,insanlara davranış biçimi kazandırmadır.Trafik kuralları bir davranış biçimi olduğundan insanlara bu özellik eğitim verilerek kazandırılmamıştır.Bu neden ile karayollarında kurallar yeterince uygulanamadığından trafik kazaları önlenememektedir.Trafik kazalarının en büyük faktörü insanlardır.İnsanları yeterince trafik konularında eğitiniz kuralları uygulamayı öğretiniz oluşabilecek çok kazaları önlemiş oluruz.Çünkü bütün başarılar eğitim ile elde edilir.İnsan davranışlarına ve yapacaklarına kendi karar verir oluşacak sonuca da kader adı verirler.Demek olur ki bu durumda insanların kaderleri kendi ellerinde beyninde ve düşüncesinde saklıdır.Karayollarında trafikte insanların yaşadığı trafik kazaları bir kader değil bilgisizli ve sorumsuzluktur. Çünkü karayollarını kullanan bütün insanların trafik kurallarına uyma ve uygulama gibi bir sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların öğretilmesi bilgilendirilmesi iyi kaliteli ciddi bir eğitim ile insanlara öğretilebilinir kazandırabilinir.Eğitilmenin öğretilmenin alternatifi eğitimsizlik olamaz.

  Nereye nasıl gidileceğini bilmiyorsak yol bizi kendi bildiği yere götürür. Sonuçları bizim istediğimiz gibi olmaz. Ne kadar çok eğitilirsek o kadar çok bilgileniriz ve hayatta zorluklara karşı güçlü oluruz.Trafik kuralların oluşturduğu olgudur.İnsanları bu kuralları iyi bir eğitim ile öğrenebilir ve hayata geçirebilirler.Bu güne kadar ülkemizde okullarımızda her branşın kitabı okutularak eğitimi verildi ve veriliyor.Fakat trafik eğitimi insanların yarınları düşünülerek verilemedi ve gündeme alınmadı.Ancak son yıllarda trafik eğitimin ne kadar önemli olduğu anlaşılarak yeni yeni okullarımızda çocuklara trafik bilgisi eğitimi verilmeye başlanmıştır.Bu iyi güzel bir gelişmedir.Gelecekte trafik eğitilmiş insanlar tarafından kullanılacağından daha sağlıklı güvenilir olabilir.Türkiyede karayollarında yaşanan trafik kazaları acı bir tecrübe deneyimde olsa trafiğin ve eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bize göstermiştir.Bu eğitim bütün insanlar için geçerlidir.

  Türkiyede bu güne kadar okullarda her konunun kitap olarak zorunlu eğitimi verildi müzik resim beden eğitimi elişi beceri dersleri zorunlu olarak okutuldu eğitimi verildi. Fakat geleceğin meslek sahibi olacak bu insanların karayollarında trafiği kullanacağı unutularak trafik eğitimi o insanlara zorunlu ders olarak okutulmadı eğitimi verilmedi, o insanlar karayollarında trafik nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden dolayı bir çoğu hayatını trafik kazalarında karayollarında kaybettiler. Bu ülkede nice valiler doktorlar kariyer sahibi ülkeye faydalı olacak insanlar trafik kazalarında hayatlarını kaybettiler. Bu ülke için bir yetişmiş insan gücü kayıplarıdır.Bu tür üzücü örnekler Türkiyede yaşanmıştır ve hala yaşanmaktadır.Ülkenin her konuda gelişmişliğini sağlamak için ileri geleceği şimdiden görmek gereklidir.Bu özellik trafik içinde geçerlidir.Bu güne kadar ülkenin her bireyini trafik konusunda bilinçlendirmek için okullarda trafik bilgisi dersi eğitimi yapılmadığından dolayı karayollarında ister yaya ister sürücü olarak kuralları uygulamadan kurallardan yoksun olarak trafiği kullanmaya kalkışıyoruz ve sonuç kazalara neden oluyoruz.Türkiye bu eğitimsizliğin nedeni ile bir trafik fukarası durumundadır.Bu durumun düzeltilmesi ancak okullarda zorunlu olarak verilmesi gerekli olan trafik bilgisi dersi eğitimi ile başarılabilinir.Neden olmasın okullarda her konunun branş eğitimi verilebiliniyorsa niçin trafik bilgi dersi eğitimi verilmesin.Trafik İnsanlar için atlanacak geri plana itilecek bir konu değildir.Çünkü trafiği içeriği insan faktörüdür insan varlığıdır.

  Trafikte insanlar kendileri için bir karar vererek karayollarını kullanırlar, bu nedenden dolayı eğitimin amacı insanın karar verme yeteneğini ortaya çıkarması ve uygulaması davranışını geliştirmektir .Geleceği planlamak hazırlamak için her şey den önce eğitim çok önemlidir.Çünkü Nuh Peygamber gemisini yapmaya başladığı zaman daha yağmur tufan başlamamıştı.Bu neden ile karayollarında trafik kazalarının önlenmesinde trafik eğitimi çok önemlidir.Trafik konusunda bütün toplumun bilinçlenmesi gerekmektedir.Trafik bir paylaşma kültürüdür.Toplumun her bireyi ortak alan olan karayolunu bu bilinç doğrultusunda paylaşarak güveni bir şekil kullanmalıdır.

  Türkiyede meydana gelen trafik kazaları sayısı bakımından dünya sıralamasında beşinci ülke, Avrupa ülkeleri sıralamasında birinci ülke durumundadır. Her şey üstüme üstüme geliyor diyorsak o zaman biz ters yönde gidiyoruz demektir veya bizde bir sorun vardır.Bu gün Türkiye karayollarında bu kadar çok trafik kazası meydana geliyor ise demek ki Türkiye de yaşanan trafik anlayışında bir çok sorun var demektir.Bu trafik sorunlarının tek çözüm noktası eğitimdir. Eğitim almak öğrenmek bilmek uygulamak insanın kendisine verdiği güzel değerli bir hediyedir.

  Hayatın tadı bir tek petekte ki balda değildir. Hayat her şeyi ile tatlıdır. Bu tat insanın kendi hayatına yön vermesinde saklıdır.

  Her şey için, güzel ve mutlu bir yaşam için insan olmak bir başlangıçtır.
   
Yükleniyor...