Trafikte Geçiş Hakkı Nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 19 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Trafikte Geçiş Hakkı  Geçiş Hakkı: Yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanmak sırasındaki öncelik hakkına geçiş hakkı denir.

  [​IMG]

  Kavşaklarda her zaman trafiği düzenleyici ışık, işaret veya trafik polisi olmayabilir. Bu durumda kuralları bilmek hem trafiğin akışını hızlandırır hem de kaza riskini en aza indirir.Kavşaklarda geçiş hakkının kime ait olduğunu şu basit kuralları takip ederek bilebilirsiniz.

  İlk olarak tüm sürücüler yol boyunca ilerleyen tramvaya, tramvay yolundaki sürücüler ise aynı yoldaki yayalara yol vermek zorundadır.İkinci ve en sık karşınıza çıkacak kural ise eğer tali yoldan çıkıyorsanız, yolun anayoldan gelen araçlara ait olduğunu unutmamanız gerektiği.

  Döner kavşağa yaklaşıyorsanız, kavşakta dönmekte olan araçlara yol vermelisiniz. Diğer taraftan yol üstünlüğünün belirtilmemiş olduğu kavşaklar sürücülerin en çok zorlandıkları, kafalarının en çok karıştığı yerlerdir. Eğer kesişen yolların birbirine üstünlüğü bulunmuyorsa her sürücü sağından gelen araca yol vermelidir.

  Kavşakta dönüş yapan sürücüler kurallara uygun şekilde karşıdan karşıya geçen yayalara ilk geçiş hakkını vermeli.
   
  Son düzenleme: 20 Ara 2012
Yükleniyor...