Trigonometri Cetveli Hangi Alanlarda Kullanılır

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Trigonometri Cetveli Kullanım Alanları
  Trigonometri Cetveli Hangi Alanlarda Kullanılıyor

  Trigonometri, üçgenlerin açıları ile kenarları arasındaki bağıntıları konu edinen matematik dalıdır

  Trigonometri birçok fen biliminde, matematiğin diğer alanlarında ve çeşitli sanatlarda yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Trigonometriyi kullanan bazı dallar şunlardır:

  jeofizik, kristalografi, ekonomi , elektrik mühendisliği, elektronik, jeodezi, makine mühendisliği, meteoroloji, müzik kuramı, sayı kuramı , oşinografi (okyanus bilimi), farmakoloji (eczacılık), optik, fonetik, olasılık kuramı, psikoloji, sismoloji.

  Trigonometri yukarıda örneklendiği gibi birçok farklı alana farklı katkılarda bulunmuştur. Örneğin Pisagor kuramının isim babası Pisagor matematiksel müzik kuramına ilk katkıda bulunan isimlerdendir. Oşinografide bazı dalgaların sinüs dalgalarına benzerliği ilgili incelemelerde trigonometrinin kullanımına olanak tanımıştır. Bunun dışında Fourier serileri sayesinde trigonometrik fonksiyonlar farklı fonksiyonları temsil etmekte kullanılırlar ve bu sayede trigonometri birçok farklı dalda kullanım olanağı bulmuştur.

  Böylece ısı akışı ve difüzyon başta olmak üzere özellikle periyodik özellik gösteren kavramların incelendiği birçok dalda ve fenomende trigonometrik fonksiyonlar kullanılabilmiştir; akustik, radyasyon ve elektronik gibi..
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Trigonometri Cetveli Hangi
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,199
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,721
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  10,002
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,222
 5. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,972