Tuna Nehri Tehlike Altında!

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 8 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Macaristan'da bir alüminyum fabrikasında iki setin yıkılması sonucu çevreye yayılıp dört kişinin ölmesine neden olan kimyasal kızıl çamur, Tuna Nehri'ne de ulaştı.

  Macaristanın Ajka kentinde bir alüminyum fabrikasındaki iki setin yıkılması sonucu çevreye yayılmaya başlayan ve önceki gün dört kişinin ölümüne neden olan zehirli kızıl çamur, Tuna Nehrine ulaştı. Zehirli çamurun suyun tüm ekosistemini kirletmesi riski var. Küçük bir nehir olan Marcaldaki tüm ekosistemse şimdiden tamamen kirlenmiş durumda.

  Akıntı yönündeki Hırvatistan, Sırbistan ve Romanyadan uzmanlar birkaç saatte bir nehrin kirlilik seviyesini ölçüyor. Macaristan kurtarma ajansı sözcüsü Tibor Dobson, perşembe günü etkilenen bölgedeki içme suyunda ağır metaller bulunmadığını açıkladı.
  Öte yandan Romanya, Macaristandan zehirli atıkla ilgili olarak daha detaylı bilgi talebinde bulundu.

  Budapeştenin 400 kilometre batısında bulunan Romanyadaki Mehedinti bölgesinin su yönetimi sorumlusu Adrian Draghici, her türlü duruma hazırlıklı olduklarını duyurdu ve Tuna Nehrinin Romanya sınırlarına giren sularında kirlilik olduğuna dair en ufak bir sinyal almaları halinde nehri içme suyu kaynağı olarak kullanmayı anında kesebileceklerini söyledi.
  Kirlilik Güney Macaristan, Hırvatistan ve Sırbistanı dolaştıktan sonra yarın Romanyaya da ulaşabilir.

  Uzun dönemli riskler var
  Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) de insanlar ve ekosistem için uzun dönemli riskler konusunda uyarıda bulundu. WWF Tuna/Temiz Su Programı Başkanı Orieta Hulea, “Zehirli atıklar suda seyrelse bile çökelti olarak birikirler ve bu da büyük bir risk demek diye konuştu.
   
Yükleniyor...