Tüp bebek tedavisi aşamaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Meryem tarafından 28 Kas 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tüp bebek tedavisi aşamaları
  Tüp bebek tedavisi yöntemleri


  [​IMG]


  Tüp bebek tedavisi aşamaları

  Tüp bebek tedavileri artık tüm dünyada standartlaşmış 3 temel adımdan oluşur.
  • Tedavi yumurtalıkların çok sayıda yumurta hücresi üretmeleri amacıyla uyarılması ile başlar.
  • Sonraki adım ise bu yumurtaların toplanması ve embryo oluşturmak üzere döllenmesidir.
  • Döllenmeden sonra embryolar annelerinin rahmine transfer edilecekleri ana kadar 3-5 gün süreyle laboratuardaki inkübatörlerde saklanırlar. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

  İlk görüşmede kapsamlı bir öykü alınır, daha önceden yapılmış olan tetkikler ve tedaviler incelenir, muayene yapılır. Erkekte semen analizi normal ise ve cinsel fonksiyon bozukluğu yoksa muayeneye genellikle gerek yoktur. Kadının muayenesi ise tüp bebekte gebe kalabilme şansını belirleyebilmek yönünden büyük önem taşır.
  Muayenede yumurtalıkların kapasitesi, yumurtalıklar içinde herhangi bir kist olup olmadığı, rahimde herhangi bir anormallik olup olmadığı değerlendirilir.Genellikle tüp bebek tedavisi için hastaya hangi protokolün uygun olduğuna karar verilir. Hangi protokole başlanırsa başlansın genellikle hazırlık tedavisi başlanır ve tedavi öncesi yapılması gerekenler çiftlere anlatılır özellikle sigara içmemeleri, gece uykuları da dahil mümkün olduğu kadar düzenli ve stresten uzak bir hayat sürmeleri öğütlenir. Hazırlık dönemi süresincede gerekli olan laboratuar tetkikleri tamamlanır.Tüm protokollerde adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde temel ultrason incelemesi yapılır ve kullanılacak ilaç dozuna karar verilir.

  Uyarı tedavisi başladıktan sonra hasta belirli aralıklarla kontrole çağırılır. Bu kontrollerde vajinal ultrasonografi yapılarak gelişen folliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Zaman zaman yumurtalıkların durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir. Tedavinin süresi değişken olmakla birlikte ortalama 10 – 12 gündür. Çatlatma iğnesinden 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır.

  Yumurtalar olgunlaştıktan sonra toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama genellikle hasta uyutularak yapılır, vajinal ultrason eşliğinde yumurtalık içine iğne ile girilerek yumurta içeren ve folikül adı verilen içi sıvı dolu yapılar boşatılır. Tüp içine alınan sıvının mikroskop altında incelenmesi ile yumurtalar sıvı içerisinden toplanır. İşlem 10-15 dakika kadar sürer. Her folikülün içinden yumurta çıkmayabilir. Genelde foliküllerin pinin içinde yumurta vardır. Yumurtalar toplandıktan birkaç saat sonra etraflarındaki hücreler temizlenerek olgun olup olmadıkları değerlendirilir. Olgun olan yumurtalara ise dölleme işlemi uygulanır. Yumurta toplam işlemi sonrasında 1-2 saat dinlendikten sonra hasta eve yollanır.

  Döllenme klasik tüp bebek veya mikroenjeksiyon yöntemi ile olur. Klasik tüp bebekte spermler toplanan yumurtaların yanına bırakılır ve kendiliklerinden yumurtayı döllemeleri beklenir. Erkeğin tamamen normal olduğu ve kısırlığın kadına bağlı olduğu durumlarda kullanılır. Mikroenjeksiyonda ise yumurtanın içine tek bir sperm özel bir alet yardımı ile enjekte edilir.

  Embryolar iki hücreli aşamadan çok hücreli blastokist aşamasına kadar herhangi bir dönemde transfer edilebilmekle beraber, en sık tercih edilen transfer zamanı 4-8 hücreli aşamadır. Embryolar bu aşamaya genellikle 2 ya da üçüncü günde ulaşmaktadırlar. Embryo transferi iki-altıncı günler arasında yapılabilir.Embryo transferi yapılırken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır. Vajinaya spekulum takıldıktan sonra özel kültür sıvıları ile rahim ağzı temizlenir. Embryolog transfer edilecek embryoları katater içinde laboratuvardan getirir, işlemi yapacak olan hekim karından yapılan ultrason eşliğinde embryoları rahim içine bırakır. Embryo transferi işlemi ağrısız bir işlemdir ve anestezi gerektirmez.

  Embryo transferi sonrası 12. günde hasta gebelik testi için çağırılır.

  Yapılan gebelik testi sonuçları istenilen değerde çıkan hastalarımız gebe olarak kabul edilir ve 2 hafta sonra ilk gebelik ultrasonu için çağırılır.
   
Yükleniyor...