Türk dil kurumunun kuruluş amacı ve tarihi

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 11 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Türk dil kurumunun kuruluş amacı ve tarihi hakkında bilgi  Türk Dil Kurumu Türkçeyi incelemek ve gelişmesi için çalışmak amacıyla 1932'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş bir kurumdur.Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer alan kurum, dünya çapında dil çalışmalarının yapılıp yayımlandığı bir merkezdir.Kurum Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı ile 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla, bir dernek olarak kurulmuştur.

  türk-dil-kurumu-.jpeg

  Türk dilinin öz güzelliğini ve varsıllığını ortaya çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek olarak belirlenmiştir.

  Bugünkü Türk Dil Kurumu´nun çalışma amacı Türk dilini bağımsız bir hale getirmektir.. Atatürk'ün ifade etmiş olduğu; Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır, sözü ve düşünce yolu Kurumun ilkesidir.

  Türk Tarih Kurumu ve Türk dil Kurumu Atatürkün milliyetçilik ilkesi doğrultusunda kurulmuşlardır.1925te Türkiyenin ilk yüksek okulu olan Ankara Hukuk Mektebi açıldı.Osmanlı devletinin kurmuş olduğu Darül Funün kaldırılarak yerine 1933te İstanbul Üniversitesi kurulmuştur.
   
Yükleniyor...