Türkçe, dünyanın en çok konuşulan 5. dili.

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 3 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türk Dil Kurumu'nun tespitlerine göre, dünyanın 87 ülkesinde en az bir orta öğretim kurumunda Türkçe eğitim veriliyor. Türkçe, Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçe'nin ardından en çok konuşulan 5'inci dil olma özelliğini taşıyor.

  MALAVİ'DEN UGANDA'YA KADAR
  Verilere göre, ortaöğretim kurumlarında Türkçe'nin öğretildiği 87 ülke bulunuyor. Almanya, Avusturya, Belçika, İngiltere gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Kazakistan, Türkmenistan Kırgızistan, Azerbaycan gibi Türk Cumhuriyetlerinde Türkçe eğitim veriliyor. ABD ve Rusya'da bazı okullarda Türkçe eğitim sürüyor.

  Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sırbistan gibi Balkan ülkelerinin yanı sıra, uzak coğrafyalarda da Türkçe'nin eğitim dillerinden biri olması dikkat çekiyor. Aralarında Angola, Arjantin, Benin, Gabon, Güney Kore, Kenya, Uganda, Vietnam, Togo, Tayland, Tanzanya, Liberya gibi Türkiye'de birçok insanın haritalarda yerini göstermekte zorlanacağı ülkelerde Türkçe eğitim veren orta öğretim kurumları bulunuyor.

  46 ÜLKEDE TÜRKÇE KURSU
  TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Akalın'ın paylaştığı bilgilere göre, bazı ülkelerde ise kurslarda Türkçe eğitimi bulunuyor. 46 ülkede açılan kurslarda vatandaşlar Türkçe öğreniyor. Çin'den Danimarka'ya, Kolombiya'dan Lüksemburg'a, Malta'dan Meksika'ya, Singapur'dan Peru'ya kadar geniş bir coğrafyada Türkçe kurs dillerinden biri olarak dikkat çekiyor.

  Yurt dışında Türkçe üniversiteler de dikkat çekiyor. Akalın'ın bilgilerine göre, 9 ülkede Türkçe öğretim veren üniversiteler var. Bu üniversitelerin eğitim verdiği ülkeler şunlar:

  Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Romanya ve Türkmenistan.

  TÜRKOLOJİ BÖLÜMLERİ DE VAR
  Bazı üniversiteler ise kendi içlerinde Türkçe öğretiyor. Türk Dili ve Edebiyatı araştırmalarının yapıldığı Türkoloji bölümlerinin bulunduğu 28 ülke dikkat çekiyor. Venezuela, Kamerun gibi ülkelerin de dikkat çektiği kategorideki o ülkeler de şöyle:

  Almanya, Avustralya Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Endonezya, Fildişi Sahilleri, Gürcistan, Irak, İran, İsveç, Japonya, Kamerun, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna, Venezuela, Yemen.

  DÜNYANIN EN ZENGİN DİLLERİNDEN BİRİ
  Akalın, Türkiye Türkçesinin dünya dillerine verdiği sözcük sayısının 11 bin, genel Türk dilinin ise verdiği sözcük sayısının 20 binin üzerinde olduğunu belirtti. Türkçe, Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçe'nin ardından dünya üzerinde en fazla konuşulan 5. dil olma özelliğini taşıyor.
   
 2. Cevap: Türkçe, dünyanın en çok konuşulan 5. dili.

  Bu gibi araştırmaları haber yerine ayrıntılı istatistik ve raporlarla sunmalı kurumlar. Bazen milliyetçi şovenizmi tadında olabiliyor zira.
   
 3. Cevap: Türkçe, dünyanın en çok konuşulan 5. dili.

  Zor bir dil olan türkçenin 5.sırada olması gayet güzel bence