Türkiye ABD'nin Kara Listesinde

'Haberler' forumunda Aysell tarafından 22 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Türkiye ABD'nin Yaptırım Listesinde
  ABD hükümeti, İran'dan petrol almaya devam eden ve petrol alımını büyük ölçüde kesmezse yaptırımla karşı karşıya kalabilecek ülkelerin listesini yayınladı.
  Bugün yayınlanan listede, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülke yer alıyor. Listede Çin birinci, Hindistan ikinci, Kuzey Kore dördüncü, Güney Afrika Cumhuriyeti de dokuzuncu sırada yer aldı. Geri kalan ülkeler içinse bir sıralama yapılmadı.Türkiye'nin yanı sıra sıralama yapılmayan diğer 7 ülke de şunlar: Endonezya, Malezya, Pakistan, Filipinler, Singapur, Sri Lanka ve Tayvan.

  Washington yönetimi dün yaptığı bir açıklama ile Japonya ve 10 AB ülkesine, İran'a uygulanacak ambargo konusunda istisna getirildiğini duyurmuştu. Bu ülkeler, 6 ay boyunca ABD yaptırımlarının dışında tutulacak.

  Türkiye'nin istisna sağlanan ülkeler arada yer almamasını değerelndiren Taner Yıldız dün yaptığı açıklamada 'Türkiye'nin listede bulunmuyor olması, olmayacağı anlamına gelmez, şu anda bu görüşmeler şirketler düzeyinde devam ediyor" demişti.

  Listenin açıklanmasından sonra ilk harekete geçen ülke Güney Afrika Cumhuriyeti oldu. Kıtanın en büyük ekonomisi olan ve petrol ithalatının yüzde 29'unu İran'dan yapan Güney Afrika, ithalatını askıya aldığını duyurdu.

  kaynak: haberturk.com
   
Yükleniyor...