Türkiye Nüfusunun özellikleri hakkında bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 20 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. türkiye nüfusunun özellikleri,
  türkiye nüfusunun özellikleri nelerdir


  Dünyadaki ülkelerde yaşayan insanların toplam sayısı nüfus hakkında yeterli bilgi vermez.. Nüfusun; yaş grupları, cinsiyet durumu, eğitim durumu, çalışanlar, sektörlere dağılışı nüfusun özelliklerini oluşturur.Bu özellikler ülkenin nüfusu ve ekonomisi hakkında bilgi edinmemizi sağlar.

  Nüfus piramitleri, ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyi, nüfusun cinsiyet özelliği, ortalama yaşam süresi hakkında bilgi verir Tarım sektöründe çalışanların oranının azalıp, hizmet ve sanayi sektöründe çalışanlann artması ülkenin gelişmekte olduğunu gösterir.

  Köyden Kente Göçler

  Göçlerin bir kısmı sürekli, bir kısmı geçicidir.

  Sürekli Göç

  Şehrin çekiciliği, köy imkanlarının yetmezliği, eğitim, sağlık ve geçim sorunları, kan davaları ve miras yoluyla tarım topraklarının parçalanması ve tarımda makinalaşma gibi nedenlerle oluşan göç olayıdır.

  Geçici Göç

  Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bütün yıl kendine yetecek ürünleri elde edemeyen işgücü fazlası, yakın ya da uzak iş çevrelerine giderek çalışır Gurbetçilik adını verdiğimiz bu olay özellikle Doğu Karadeniz'de Doğu ve Güney doğu Anadolu bölgelerinde görülür.