Türkiye'de hangi maden nerede çıkarılıyor

'Türkiyem' forumunda Yasemin tarafından 26 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye madenler bakımından zengin bir ülkedir. Ayrıca bazı madenler bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Türkiye'nin madenlerinin tamamı henüz belirlenmemiştir. Her yıl yeni maden yataklarının bulunması bunun kanıtıdır.

  Taş kömürü-Zonguldak
  Petrol-Batman
  Linyit-Nerdeyse ttüm türkiye en çok ege
  Bor-Susurluk

  DEMİR
  Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar.

  KROM
  Sert paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur.

  BAKIR
  Kolay işlenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri) Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir.

  BOR
  Kullanım alanı yaygın olan bu madenboraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır.


  BOKSİT
  Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılır.

  KÜKÜRT
  Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.

  MANGANEZ
  Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılır. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur

  CİVA
  İzmir'in Ödemiş ve Karaburun Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.

  TUZ
  Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz gölünden de elde edilir.


  TAŞ KÖMÜRÜ (Maden kömürü):
  Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir.

  LİNYİT
  Yaygın olarak hemen her bölgemizde çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma Kütahya'da Tavşanlı Tunçbilek ve Değirmisaz Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir.

  PETROL
  Günümüzde önemli bir enerji kaynağı olan petrol aynı zamanda kimya sanayiinin de ham maddesidir. Yurdumuzdaki petrol yatakları fazla zengin değildir.
   
Yükleniyor...