Türkiyede ilk seçimler ne zaman yapıldı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 18 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede ilk seçim ne zaman yapıldı


  TÜRK TARİHİNDE İLK SEÇİM

  II. Abdülhamit' in tahta geçmesinden kısa bir süre sonra, Kanun-ı Esasi kabul edilerek Osmanlı Devletinde meşruti bir idare başladı.
  Kanun- ı Esasi'de seçim yapılarak bir meclisin kurulması öngörülmüştü. Bu sebeple, Türk tarihinde ilk seçim 1877 yılında yapıldı.
  Fakat, bu seçimler bir seçim yasasına göre gerçekleştirilmedi.İllere, önemlerine göre kaç milletvekili çıkarabilecekleri bildirildi.

  İlk seçimlerde halk oy kullanmadı. İl meclisleri seçim yaptı. Bu seçimler sonunda seçilen temsilciler, padişahın tayin ettiği Âyân Meclisi üyelerinden meydana geldi.
  İlk Milli Meclis de 19 Mart 1877 yılında Dolmabahçe Sarayı' nda ilk toplantısını yaptı.
  Daha sonra Sultanahmet' teki Darülfünun binasında çalışmalarına başlayan bu meclisin ilk görevi, bir seçim kanunu hazırlamaktı Ancak, 1877-78 Osmanlı - Rus Savaşı' nın başlaması üzerine, Meclis 20 Haziran' da dağıldı. Aynı yıl içinde yine seçim kanunu olmadan, birinci seçimde olduğu gibi yeni bir seçim daha yapıldı Türk tarihinde ilk " Seçim Kanunu " da, bu ikinci meclis tarafından yapılmıştır. Ancak, bunun ömrü de uzun sürmedi ve II Abdülhamit tarafından feshedildi.[/FONT]
   
Yükleniyor...