Türkiyenin coğrafi ve jeopolitik konumu nedir

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 8 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyenin coğrafi ve jeopolitik konumu nedir

  Jeopolitik, kelimesinin sözlük anlamı; ekonomik ve siyasal coğrafya verilerine göre dış siyasetin saptanması Yer Politikası, Siyasi Coğrafya.Daha geniş anlamıyla Jeopolitik; Devletlerin coğrafi özellikleri ile siyasetleri arasındaki ilişkileri inceleyen bilimdir.Diğer bir ifadeyle de, uluslar arası siyasette, coğrafi etmenlerin güç ilişkileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir.
  Jeostrateji ise , coğrafi etmenlerin ülkelerin askeri stratejileri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Diğer bir ifadeyle yer stratejisidir.
  İLHAN, Coğrafi – Jeopolitik ilişkisini şu şekilde ifade eder; “ Coğrafya; jeopolitiğin, jeostratejinin iki temel ayağından birisidir.Coğrafya dikkate alınmadan politikaya ve stratejiye veri hazırlamak mümkün değildir. Çünkü jeopolitik coğrafyanın politikaya verdiği yönü belirler. Coğrafya her konu için görmezlikten gelinemeyecek bir emri vakidir, üzerinde yaşayanlara göre bazı coğrafi kesimler önem kazanır.

  TÜRKİYEmizin JEOPOLİTİK KONUMU

  Jeopolitik Konum; Ülkelerin coğrafi konumları ile jeopolitik konumları farklı durumları açıklar. Bir bölgenin coğrafi konumu değişmez; jeopolitik konum ise bölgedeki, çevredeki ve dünyadaki güç odaklarında baki olacak her değişikliğe göre farklı bir değer gösterir.

  Türkiyemizin jeopolitik konumu belirlenirken dünyadaki güç odaklarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu gün için dünya güç merkezleri ABD, BDT, AB., Çin ve Japonyadır. Türkiye tüm bu güç odaklarının tam merkezinde bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiyenin jeopolitik konumu oldukça önemlidir aynı zamanda dünya coğrafyasında büyük askeri bir güç ve birlik oluşturan Natonun içindedir, Ve güney kanadını oluşturan bir devlettir. Diğer taraftan Türkiye İslam Dünyası ve Hıristiyan Batı Dünyasının karşılaşma bölgesinde bulunan Müslüman bir devlettir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2017
Yükleniyor...