Türkiyenin En Güzel Yaylaları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Aysell tarafından 27 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'deki En Güzel Yaylalar


  Rize Ayder Yaylası

  [​IMG]

  1987'de Doğu Karadeniz'in ilk turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda, 1350 m. yükseklikte. Çam ormanlarıyla kaplı bu bölgeye ulaşım için asfalt yol yapılınca, turizm potansiyeli de artmış. Ancak bu artış Ayder'in bakir doğasına gölge düşürüyor. Dünyanın en güzel suyuna sahip olan Ayder'de pet şişelerde su satılıyor.

  Giresun Bektaş Yaylası

  [​IMG]

  Bektaş Yaylası, Giresun'un güneybatısında Dereli ile Bulancak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği bir alanda yer alıyor. Yörük Tepesi'nin güneyinde 2000-2250 m yükseklikte. Kır çiçekleriyle ünlü olan yaylada, elektrik, telefon, su gibi altyapı olanakları mevcut. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayladaki Kurttepe Mevkii, kışın kayak yapmaya uygun. Bektaş Yaylası'nda her yıl ağustos ayının ilk haftasında yayla şenlikleri düzenleniyor.


  Trabzon Uzungöl Yaylası

  [​IMG]

  En güzel yaylalar arasında Uzungöl'ü de sayan Lütfi Özgünaydın ise bir fotoğrafçı gözüyle, "Çok naif. Sisi, ormanı, gölüyle doyumsuz bir güzellik. Hele çeşit çeşit çiçekleri..." diyor. Sadece Uzungöl Yaylası'nı 'güzel' bulduğunu belirten jüri üyemiz Amelie Edgü, farklı bir yorumla, ülkemizdeki pek çok yaylayı gördüğünü, ancak hemen hepsinde naylonlarla kaplı evlerin görüntü kirliliği yarattığını; Uzungöl (Çaykara Yaylası) dışında hemen hemen hiçbir yaylanın naifliğini koruyamadığını düşündüğünü belirtiyor.

  Alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Oca 2013
Yükleniyor...