Türkiye'nin İlk Helikopteri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blizzard tarafından 14 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'nin İlk Helikopterinin Adı Nedir
  Türkiye'nin İlk Tarruz Helikopteri


  Türkiye'de üretilen ilk taarruz helikopteri Atak,

  Türkiye'nin ürettiği ilk taarruz helikopteri Atak, göreve hazır

  Montaj ve sistem entegrasyonları tamamlanan Atak, nam-ı diğer T-129, dün Akıncı üssünden havalanarak Türk semalarına 'merhaba' dedi. Havada 90 dakika kaldı, tüm testlerini başarıyla tamamladı.

  Türkiye'de üretilen ilk taarruz helikopteri Atak, ilk uçuşunda bütün testlerden tam not aldı. Montaj ve sistem entegrasyonları tamamlanan Atak, nam-ı diğer T-129, dün Akıncı üssünden havalanarak Türk semalarına 'merhaba' dedi. Sabah saat 05.30'da havalanarak 90 dakika havada kalan ve gerekli tüm testlerini başarıyla tamamlayan Atak, göreve artık hazır.

  Türk-İtalyan ortak yapımı taarruz tipi Atak helikopteri projesinin bütçesi toplamda 3 milyar doları buluyor. Dev projede AgustaWestland'ın yanı sıra TUSAŞ, Aselsan ve Roketsan gibi milli savunma sanayii şirketleri de kilit rol üstleniyor. T-129, İtalyan Agusta'nın daha önce ürettiği A-129'un geliştirilmiş versiyonu. İlk yerli üretim helikopter, Aselsan'ın geliştirdiği görev bilgisayarını kullanıyor. Yine gövdesindeki binin üzerindeki parçada Türk imzası yer alıyor. Savunma kaynaklarının verdiği bilgilere göre, projenin bir sonraki ayağında gövde ve transmisyon gibi kritik parçalar da Türkiye'de üretilecek.
   
Yükleniyor...