Türkiye’nin ilk Kelebekler Vadisi

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Türkiye’nin ilk Kelebekler Vadisi

  [​IMG]
  Konya’da Türkiye’nin en büyük parkı olan Kelebekler Vadisi açıldı. Türkiye’nin en üyük parkı diyoruz çünkü tam 56 futbol sahası büyüklüğünde bir alana inşa edilen Parkta yer altı canlıları tüneli, sürüngenler vitrini, suni kızak pisti, piknik alanları, kelebek ve böcek müzesi gibi pek çok aktivite seçenekleri mevcut.

  Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip olan Kelebekler Vadisi ile Konya’ya gelen ziyaretçinin gezebileceği, hoş vakit geçirebileceği mekanların sayısını çoğaltmak, çocuklara doğayla ilgili değişik ve çarpıcı bilgiler vermek, yaradılış mucizesine tanıklık edilmesine olanak vermek gibi farklı amaçlar hedeflenmiş.

  Tam 10 türde yaklaşık bin civarında kelebeğin bulunduğu Kelebekler Vadisinde asıl hedef 40 türe ulaşmış olmak. Vadide tam olarak 600metrekare kelebek uçuş alanı bulunuyor. İşin en heyecan verici kısmı ise bu kelebeklerin hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli olan sıcaklığın yaz kış 26 derece, nem oranının ise %80 olması gerekiyor. Ayrıca kelebeklerin kolayca yönlerini bulması için de gereken bazı çalışmalar yapılmış Kelebekler vadisinde.

  [​IMG]

  Yılda yaklaşık 1 milyon turist çekmesi beklenen Kelebekler Vadisinde bir tırtılın kelebeğe dönüşümünü izlemenin keyfine varacak ayrıca çocuklara doğayla ilgili bilgiler verilecek. Hem gezecek, hem öğrenecek, hem de eğleneceğiniz bir mekan olarak tasarlanan Konya Kelebekler Vadisi gidip görmeniz gereken nadir güzellikler arasında yer alıyor.

  Konya’ya gitme fırsatı olanlar için hemen Vadinin çalışma saatlerini ve giriş ücretlerini de duyuralım. Kelebekler Vadisi; Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü Saat 09:00-16:00 arasında hizmet vermektedir. Giriş ücretleri ise öğrenci 5 TL, yetişkinler ise 7,5 TL 0-6 yaş arası ise tamamen ücretsiz.