Türkiyenin Yaylaları - Türkiyedeki Yaylalar Hakkında Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 24 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyedeki Yaylalar, Türkiyenin Yaylaları Hakkında Bilgi


  Türkiyenin Yaylaları - Türkiyedeki Yaylalar

  Türkiye'nin bütün bölgelerinde yaylalara rastlamak mümkündür; Giresun-Akçalı köyü Tarsus-Namrun, Ardahan-Bülbülen, Posof-Urama Yaylası, İskenderun-Soğukoluk ve Belen, Kemaliye-Sarıçiçek ve Munzur, Artvin-Kafkasör-Kutul Yaylası, Ordu-Çambaşı, Kaş-Gömbe, Mersin-Fındıklıpınar, Kadirli-Maksutoğlu, Cardak, Gürlevik Muğla-Karabağ, Giresun-Kümbet, Gümüşhane-Kadırga, Konya-Yalıhüyük-Gölcük Yaylası meşhur yaylalarından bazılarıdır.

  [​IMG]Click this bar to view the original image of 572x480px.[​IMG]


  Urama, Ardahan ilinin, Posof ilçesine bağlı bir yayladır.

  * Rakım: 2450 m.
  * Köylere ait yayla sayısı:16

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: 17.jpg Görüntüleme: 129 Büyüklüğü: 32,7 KB (Kilobyte)
  Posof ilçesinin başlıca dört yayla bölgesinden biri olan Urama Yaylası, Posof'un en büyük ve en tanınan Acaristan'ın Bako ve Sarıçayır sınırında bulunan, 16 köyün yaylaya çıktığı UramaYayla evlerinin bir bölümü taş duvarlarla ve ahşapla yapılır. Bir odalı olan bu evler, diğer bölümleri ise ahır ve önünde çığ veya duvarla çevrili hağıldan oluşur. Buraya sınır olan Artvin'in Şavşat ilçesininde bu yaylada bağlı bulunan köylerinde yaylaları vardır.
  Gölcük Yaylası Konyanın Yalıhüyük ilçesinin yaylalarından bir Yayla dır. Kaynak suları oldukça soğuktur ve saftır.Eski adıyla Çıracı olarak bilinen su kaynağı en soğuk olanıdır.Gölcük yaylasında bol çam ormanlığı ve diğer Toros ağaç çeşitleri ile bol oksijenli bir yayladır.Gölcük yaylasında kekik ve birçok Endemik ,Botanik bitki bulunmaktadır. Gölcük Yaylasında ingilyazıLahit mezarlar bulunmaktadır.Tarihi eserlere sahip çıkılmaması sonucunda türkiye genelinde olduğu gibi Lahit mezarlar define avcıları tarafından soyulmuş ve bir cok tarihi eser kırılmıştır.yalıhüyük'e ait birçok eser belki de bu gün müzelerde sergilenmektedir.


  [​IMG]Click this bar to view the original image of 640x426px.[​IMG]


  Çarpık yapılaşmanın kaynak sularına zarar vermemesi için Devlet Yetkililerinin Gölcük Yaylasını koruma projeleri geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz.geleceğin petrolünün su olacağı yönündeki düşünceler gözönünde tutulduğunda önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.


  Kadırga Yaylası, Gümüşhane ili, Kürtün ilçesinde Zigana dağları üzerinde, Zigana geçidinin batı yakasında bulunan bir yaylanın adıdır.
  [​IMG]Click this bar to view the original image of 640x478px.[​IMG]
   
Yükleniyor...