Türklerin Ana Yurdu neresidir -Türklerin ana vatanı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 29 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türklerin ilk Ana Yurdu Hakkında Bilgi


  Türklerin Ana Yurdu neresidir -Türklerin ana vatanı

  Türkler M.Ö. 2000 yılından daha eski çağlarda, Orta Asyada Sayan-Altay dağlarının kuzeybatı bölgesinde, Ye-nisey ırmağı boylarında yaşıyorlardı. M.Ö. 1500′lerde oturdukları geniş bölge Sayan dağlarından Altaylara ve Tanrı dağlarına kadar iniyor, batıda Urallara kadar uzanıyor, güneyde Balkaş gölünü, güneybatıda Aral gölünü, Hazar denizini ve kuzeydoğu bozkırlarını içine alıyordu.

  M.Ö. 1100 yıllarından itibaren Türkler ilk yurtlarını boşaltarak Altaylara inmiş, Türkistana (Doğu ve Batı Türkistan) yerleşmişlerdi. M.Ö. yedinci yüzyılda, Ordos, Volga ve Kuzeybatı Asya olmak üzere üç yöne göç yapılmıştı: Yakut Türkleri Kuzeydoğu Sibiryaya göç etmişti. Onlarla bir süre yaşayan Çuvaşlar ise batıya yönelerek Ural dağlarının güneyine indiler.

  M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllarda Türkler hem batıda, hem doğuda yoğun olarak göründüler. İrtiş nehrinin batısında ve Hazar çevresinde yaşayanlara Batı Türkleri; doğuda, iç Asyanın çeşitli yerlerinde ve kuzeybatı Çinde yaşayanlara ve buralara hâkim olanlara Doğu Türkleri denildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...