Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 18 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler  Uçağın Bugüne Kadar Gelişimi
  İnsanoğlunun uçma hevesi, insanlık tarihi kadar eskidir. Buna rağmen uçaklar ve çeşitli hava araçları 2 yüzyıldır havadaModern teknolojinin gelişmesinden önce insan bu eski isteğini yerine getirebilmek için kuşları taklit ederek sonuca varmaya çalışıyordu. Kanatlı araçlar, kanat takan insanlar vs. tarihte sık rastlanılan olaylardan bazılarıdır.


  Uçak bir alet olarak icat edilmeden evvel, 1783te Jen François Pilatre De Rozler adlı bir Fransız fizikçi, balonla havaya yükselen ilk insan oldu. Bu, o dönem için büyük ve çok zor bir başarıydı. Onun başarısı, Montgolfier Kardeşlerın daha büyük bir hevesle çalışmalarına yol açtı.

  Rozlerin tarihe geçen uçuşundan birkaç hafta sonra, Rozier ve Maruis darlandes, kral XVI Louisnin de hazır bulunduğu bir seyirci topluluğu önünde, 8 km.lik balonlu uçuşu gerçekleştirdiler.
  Daha sonra, hava geçirmeyen ve böylece gaz kabı olmayan balonlar, havadan hafif olan hidrojen gazının kullanılması ve daha rahat “sepetler kullanılarak gelişti. 1785te, Blanchard ile Jeffiers, Fransa ile İngiltere arasındaki Manş Denizni balonla, uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra aştılar.

  En ünlü hava gemileri olan Zeppelinlerin gökyüzünde boy göstermesi, 1900de Alman subayı Graf Ferdinand von Zeppelinin 126 metre uzunluğundaki hava gemnisiyle Constance Gölü üzerinde uçması sonucu gerçekleşti. Ama, 1937de Lakehursta 36 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zeppelin kazasıyla birlikte, bu tür hava gemileri tarihe karıştı.
  Leonardo da Vincnin uçma makinesi, pilotun ellerini oynatması ile kanatları, başını oynatması ile de kuyruğunu hareket ettirme ilkesine dayanıyordu.

  1890 da kullandığı pervaneli motoruyla yerden bir iki santimetre yükseklikte 50 metre kadar uçan ader, ilk “uçan insan oldu.

  Balonun mucitlerinin iki kardeş olması gibi, uçak da Amerikalı iki kardeş Wilbur ve Orville Wright tarafından icat edildi.
  İki kanadı olması açısından Lilienthalın planörünü andıran bu ilk uçağın planörden farkı, 16 beygir güçlü bir içten yanmalı motora sahip olmasıydı. Ağırlığı da 62 kiloyu buluyordu.
  17 aralık 1903 te bu araçla ilk uçuşlarının gerçekleştiren Wright Kardeşler, Kuzey Carolinaaki Kill Devil tepelerinden havalanıp, 12 saniye uçtular. Aracın kat ettiği 500 metrelik yol, modern uçuculuğun başlangıç noktası sayılır.
  1908de Faransada Len Mans bölgesinde, ilk kez toplum karşısında uçan Wilburg Wright, Avrupada daha sonra 100ü aşkın uçuş yaptı.

  Birinci dünya savaşı sırasında pek çok kişi, uçağın iyi bir savaş aracı olabileceğini düşününce, manevra yeteneği yüksek ve çok hız yapabilen uçaklar üretilmeye başlandı. Bu uçaklar, savaşmak amacından çok, keşifte kullanılıyorlardı.

  Daha önce 1911de Libyada Türklere karşı savaşırken uçağı deneyen İtalyanlar, savaş uçakları kullanmada başı çekmiş sayıldılar.

  Savaş sona erene dek, havacılık da ortak önemli bir sanayi dalı haline gelmişti. Sivil havacılıkta ilk yolcu ve posta uçakları, 1914te Florida ve İtalyada kullanıldılar. Böylece önceden saptanmış rotalarda, gerek yurt içi, gerekse yurt dışı seferler yapan yolcu uçakları, giderek daha da arta büyük gelişmeler gösterdiler.
  Deniz uçağı ise 1911 yılında ABD de icat edildikten sonra, yine savaş yıllar içinde geliştir.
  İki İngiliz bilim adamının 1919 da Newfoundlandden İrlandaya giderek ilk kez Atlantiki uçakla aşan kişiler unvanını kazanmalarından sonra, 1926 da Amerikalı subay Richard Byrd, dünyada ilk kez kuzey kutbu özerinde uçmuştur.
   
Yükleniyor...