Uçaklarda hangi sıvıların taşınması yasaklandı

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 29 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Hava yoluyla seyahat eden yolcuların dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması, yarından itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan yapılan uçuşlarda uygulanacak. Uygulama, 1 Nisan 2012 tarihi itibariyle de tüm iç hat uçuşlarını kapsayacak.

  Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmeyecek. Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak ancak, bu konuda havayolu işletmesinin kuralları geçerli olacak.

  Kısıtlamaya dahil olan sıvılar şöyle:

  -Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,
  -Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),
  -Tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,
  -Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,
  -Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.


  Uygulama ayrıntıları ve örnek broşür, afiş ve filmler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesinde yer alıyor. Ayrıca SHGM tarafından, tanıtım CD'leri ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi.
   
Yükleniyor...