Uhrevi azap ve ceza hakkında ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Merve tarafından 24 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Uhrevi azap ve ceza hakkında ayetler


  Şüphe yok ki kâfir olanlar, yer yüzündeki her şey ve bunun yanında da bir o kadarı kendilerinin olsa da kıyamet gününün azabından kurtulmak için onu fidye verseler onlardan asla kabul edilmez; onlar için acı bir azap vardır.
  Mâide : 36

  Ve de ki: Hak, Rabbinizdendir. Öyle ise dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. Biz, zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepe çevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) imdat dileyecek olsalar imdatlarına, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. Ne fena bir içecek ve ne kötü bir kalma yeri!
  Kehf : 29

  Yoldan çıkanlar ise, onların varacakları yer ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde geri çevrilirler ve kendilerine: Yalandır deyip durduğunuz cehennem azabını tadın! denir.
  Secde : 20

  Şimdi, ziyafet olarak, cennet ehli için anılan bu nimetler mi daha hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı? Biz onu (zakkumu) zalimler için bir fitne (imtihan) kıldık.
  Sâffât : 62

  Uyarılanların âkıbetinin ne olduğuna bir bak!
  Sâffât : 73

  Bu böyle; ama azgınlara kötü bir gelecek vardır.
  Sâd : 55

  İşte bu, cehennem ehlinin tartışması, şüphesiz bir gerçektir.
  Sâd : 64

  Şüphesiz zakkum ağacı, günahkârların yemeğidir.
  Duhân : 43

  (Allah zebânilere emreder): Tutun onu! Cehennemin ortasına sürükleyin! Sonra başına azap olarak kaynar su dökün! (ve deyin ki Tat bakalım. Hani sen kendince üstündün, şerefliydin! İşte bu, şüphelenip durduğunuz şeydir.
  Duhân : 49

  Birbirlerine gösterilirler (fakat herkes kendi derdindedir). Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından (kurtuluş için), oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de, tek kendini kurtarsın.
  Meâric : 11

  Yüz çevirip geri dönen, (servet) toplayıp yığan kimseyi (kendine) çağırır!
  Meâric : 17
   
Yükleniyor...