Ülkemizde Bitki Örtüsünün Zengin Olmasının Nedenleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 27 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ülkemizde Bitki Örtüsünün Zengin Olmasının Nedenleri nedir
  Türkiyenin Bitki Örtüsünün Zengin Olmasının sebepleri

  Ülkemizde Bitki Örtüsünün Zengin Olmasına Neden olan faktörler şöyledir;


  İklim etkisi
  Karadenizde dağların eteklerinde-geniş yapraklı orman görülürken, Karadenizde dağların yükseklerinde iğne yapraklı orman görülür.Akdenizde kuraklığa dayanıklı bitkiler, iç kesimlerde bozkırlar vardır.


  Yüzey şekillerinin etkisi

  Dağ kuşaklarının kuzey ve güney yamaçlarında ormanlar birbirinden farklıdır. Örnek: K.Anadolu Dağlarının kuzeyinde aşağıda nemli ve ılıman geniş yapraklı, yukarıda ise iğne yapraklı orman görülür. Aynı dağın güneyinde ise kuraklığa dayanıklı fazla güneş ışığı isteyen kurakçıl bitkiler yetişir. Yine yükseltinin artmasına bağlı olarak da, bitki örtüsü farklılık gösterir. Örnek: Toroslarda 1000mye kadar, kuraklık isteyen Kızılçam ormanları yetişirken, daha sonra soğuğa dayanıklı sedir ormanları görülür.


  Toprak ve Ana Materyalin Etkisi

  Bitkilerin besin maddesi isteği ve kök gelişim özellikleri farklıdır. Bazı bitkiler kireçli arazileri, bazı bitkiler yumuşak ve kumlu ana materyalleri tercih eder. Tuzlu topraklarda Fıstık çamı, ve sarıçam yetişmez, bunlar kumlu topraklarda yetişir.


  İnsan etkisi

  Ülkemizde medeniyetler eskiden beri geliştiği için, bitki örtüsü çok tahrip edilmiştir. Akdenizde kızılçam ormanlarının yerini çalı toplulukları almış, İç ve D.Anadolu ormanlarının yerini bozkırlar almıştır.


  İklim değişmeleri

  Jeolojik zamanda, soğuk ve az yağışlı devirde Avrupa ve Sibiryada yetişen bitkiler Anadoluda yayılmıştır. Sıcak ve nemli devirde Akdeniz iklim bölgesinde yetişen bitkiler Anadolunun kuzeyine kadar ilerlemiştir. Yurdumuzda geçmişteki iklim şartlarına göre yetişmiş bazı bitkilerde bulunmaktadır. Ülkemizin bu özelliği, daha önceden yetişmiş olan bitkilerin tamamen ortadan kalkmasını engellemiştir. Bu nedenle ülkemizdeki bitkilerin üçte biri kalıntı bitkilere aittir. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bitkilere Endemik bitkiler denmektedir.
   
Yükleniyor...