Ülkemizdeki doğal kaynakların çeşitliliği hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 6 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ülkemizdeki doğal kaynakların çeşitliliği hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen

  Cevap: Ülkemizdeki doğal kaynakların çeşitliliği hakkında bilgi

  Doğada kendiliğinden oluşmuş, insan aklı ve tekniğinin ürünü olmayan, meydana gelme aşamasında insanın herhangi bir rolünün bulunmadığı bütün zenginlik kaynakları “doğal kaynak olarak adlandırılır. Kısaca doğada bulunan ve insan ihtiyacını karşılayabilecek her şeye denir.

  Doğal kaynaklar, çok fazla çeşitlilik gösterir. Örneğin, günlük hayatta kullandığımız kâğıt, kalem, evlerimizde kullandığımız eşyalar birer doğal kaynak ürünüdür. Çeşit bakımından zengin olan doğal kaynaklar değişik ölçütler göz önüne alınarak sınıflandırılabilir.Bu sınıflandırma temelde tükenebilen doğal kaynaklar ve tükenmeyen doğal kaynaklar şeklinde olmaktadır.

  İnsan hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan doğal kaynaklar, gelişmiş ülkelerin bugünkü teknoloji ve refah düzeyine ulaşmalarında etkin rol oynar. Bu" nedenle doğal kaynaklar, ülkelerin en önemli ekonomik güçleridir. Kalkınma modellerini öncelikle öz kaynaklarına dayandıran ve eksiklerini dış kaynaklarla destekleyebilen, ülkeler, kalkınma sürecini istikrarlı ve güvenli bir şekilde aşabilmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017
Yükleniyor...