ülkemizdeki şelalelerin isimleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 25 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. ülkemizdeki şelaleler ve resimleri

  Manavgat Şelalesi - Antalya:
  Manavgat Şelalesi.

  Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir.
  Antalya'ya 75 km. mesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km. kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m.'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde gürül gürül akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur.

  Düden Şelalesi - Antalya:
  Düden Şelalesi.

  Düden Şelalesi; Antalya'ya yaklaşık 7 km., Varsak Belediyesi'ne 1 km. mesafede bir doğa harikasıdır. Düden Şelalesi Antalya'nın en güzel şelalelerinden biridir.


  Kurşunlu Şelalesi - Antalya:
  Kurşunlu Şelalesi.

  Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Mersin karayolunun 24 kilometresinden sola dönülerek 7 km. devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir.

  Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 m. yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır.

  Çır Şelalesi - Bingöl:

  Çır Şelalesi.

  Çır Şelalesi; Bingöl Merkez ilçesi Ilıca Bucağı'nda Uzundere köyündedir. Köyün adını aldığı derenin, Büyük Çır Taşı adı verilen 100 m. yükseklikteki kayalığın ortasından geçen bir şelaledir. Su 50 m. yükseklikte alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken güzel bir görünüm arz etmektedir.

  Ilıca Bucağı merkezine 8 km. uzaklıkta olan şelaleye iki ayrı yoldan gidilmektedir. Çır Taşı'nın olduğu bölgede ayrıca kayalıklar, mağaralar bulunmaktadır. Bu kayalıklarda daha çok yırtıcı kuşlar yaşar.

  Güney Şelalesi - Denizli:

  Güney Şelalesi.

  Denizli'ye 70 km. uzaklıktaki Güney Şelalesi, 1. derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Türkiye'nin doğa harikaları arasında 23. sıraya oturan şelalenin etrafında, henüz kazı yapılmadığı için yeri tam olarak kesinleşmemiş fakat tarihi M.Ö. 300'lü yıllara uzanan Sala antik kenti de yer almaktadır. İlçe merkezine 3 km. uzaklıktaki Cindere Köyü eteklerinde bulunan şelale, Cindere Dağı yamaçlarından çıkan sularla oluşuyor.
  Denizli'den Ataşehir'e giderken ayrılan Güney ilçesi sapağından dönenler, ağaçlı, güzel bir yolla önce ilçeye sonra da 8 km. uzunluğundaki stabilize bir inişle taş köprüyü geçip şelaleye ulaşabilirler. Büyük Menderes Nehri'ne yaklaşık 20 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir.

  Suuçtu Şelalesi - Bursa:

  Suuçtu Şelalesi.

  Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan Suuçtu Şelalesi 38 m. yükseklikten dökülür. Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde fay hattının çökmesi ile oluşmuştur.

  Tomara Şelalesi - Gümüşhane:

  Tomara Şelalesi.

  Tomara Şelalesi; Şiran İlçesi Seydibaba Köyünün Güneybatısındadır.Şelalenin suları,tepe yamacından,kayaların arasından ve yer altından çıkarak,yere dikey olarak akmakta ve yatağını oluşturmaktadır.

  Su kaynağının tamamı şelalenin olduğu kısımdan yer altından çıkmaktadır.Suyun çıkış yeriyle dere yatağına ulaştığı zemin arasında yaklaşık 10-15 m. yükseklik farkı vardır.Bu yükseklikten dolayı ve farklı yerlerden çıkan sular ilginç bir görünüm oluşturur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Tem 2014
Yükleniyor...