Ülserin nedenleri ve Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 13 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ülserin nedenleri ve ülser için şifalı bitkiler
  Mide ülseri belirtileri,nedenleri nelerdir? Tedavisi nedir?
  Ülserin nedenleri ve ülser için şifalı bitkiler

  Bu Sayfamızda belli bir yaşın üzerinde olan pekçok kişide sıkça görülen ülserin nedenlerini ve nelerin ülsere iyi geldigi hakkında bilgi vericed Ülserin nedenlerini, tedavisini, ayrıntılı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimize açıklayacağız.

  Mide Ülserinin nedenleri nedir?

  Stres (hızlı yaşam biçimi, ruhsal baskılar, çatışmalar), sigara alışkanlığı, yapısal nedenler (ince yapılı olmak), kronik karaciğer veya akciğer hastalıkları, kronik açlık ve hormonsal etkenler, mide ülserinin nedenleri arasında yer alıyor. Mide ülseri çeken kişinin, midesini korumak ve rahatlatmak için, uygun bir beslenme diyetine kesinlikle uyması gerekiyor. Ülser tedavisinin yanı sıra şifalı bitkilerden yararlanmak da ağrılar ve midenin rahatlaması için büyük faydalar sağlıyor.

  Ülser Nasıl Tedavi Edilir?:

  Mide asidini baskılacıyı PPI adını verdiğimiz ilaç grubuyla birlikte iki adet de uygun antibiyotik kullanması gerekir. Tabi bütün ülser hastaları bu tedaviye cevap vermeyebilir, bu durumda ilaçlar değiştirilir. Bu tedavi 1-2 hafta sürer. Bu iki haftanın akabinde asit azaltıcı ilaçlar iki hafta daha kullanılır. Bu sözünü ettiğimiz tedavinin bitiminden iki ay sonra da helicobacter pylori testi yaparak bu mikrobun tamamen yok olup olmadığı araştırılır. Romatizmal ilaçlara bağlı ülserse yalnızca asit baskılayıcı ilaçlarla tedavi yapılır.

  Ülserin genel tedavi yöntemleri

  Uzun süre aç kalmaktan sakının.
  Az miktarda ama sık ve düzenli yiyin.
  Yemekten sonra en az 2-3 saat yatağa girmeyin.
  Yiyecekleri yavaş yiyip, iyi çiğneyin.
  Çok sıcak yada çok soğuk yemeyin.
  Stresden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  Dar ve beli sıkan giysiler giymeyin.
  Fazla kilolarınızdan kurtulun.
  Sigarayı azaltın, mümkünse bırakın.


  Ebegümeci
  Mide ülserinde, taze ebegümeci yaprakları ve kaba öğütülmüş arpa ile hazırlanan bir çorba çok yararlıdır. Önce arpa çorbası pişirilir ve sonra, ince kıyılmış taze ebegümeci yaprakları çorbanın üstüne serpiştirilir.

  Mide asidine karşı eğir kökü
  Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış eğir kökü, bir bardak soğuk suda 10 – 12 saat bekletildikten sonra ılıklaştırılır ve süzülür. Her öğünden önce ve sonra bir yudum çay içilir. Yani toplam olarak günde 6 yudum eğir kökü çayı içilir ve bu da bir bardağa eşittir. Daha fazla içilmemelidir! Çayın hep sıcak kalabilmesi için, önceden ısıtılmış bir termosta muhafaza edilmesi yararlı olur.

  Aynısafa
  Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

  Isırgan otu
  Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş ısırgan otu çayı, haftalar boyunca sürekli içilebileceği için, uzun süreli tedavi kürlerine çok uygun bir bitkidir.


  Kuş ekmeği
  Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

   
Yükleniyor...